
Vi har jo snart mange gange snakket om skadelige Uv stråler fra HQI pærer. Og om glasset virkeligt tog strålerne.
Min konklusion på det er at det gør de!!!
Jeg har 3 reflektorere hængende over akvariet, hver på 250W og med
pærere med Fc2 fatninger i. Det betyder så at der skal noget krystalglas under pærene for at tage de skadelige Uv stråler.
I akvariet er der flere koraller som så mærkelige ud. De så nærmest døde ud, men alligevel ikke, for de blev ikke hvide men nærmest mørkegrå og så kunne jeg se en vækst men ikke en normal vækst.
Nærmest som om vævet voksede ud af som en tragt.
Her til aften da HerrO var på besøg, opdagede jeg at glasset på den ene reflektor havde forskubbet sig, så der var en åbning på 1-1½ cm. mellem glas og reflektor. I det mellemrum har Uv strålerne har i hindret adgang til akvariet. Og det var selvfølgeligt lige over hvor de "mærkelige" koraller
står.
Nu er sprækken lukket, og så er det blot at se om korallerne kommer sig.