
Derfor kan det være jeg går tilbage til koralrevsakvarium. Bare i miniformat. MEN denne gang skal det være perfekt. Derfor ville det være dejligt hvis i andre kunne være med til at se mine planer igennem og finde evt. forbedringer eller bare komme med en anden form for inputs.
Akvariet skal være et 250 l. Specialbygget akvarium. Der skal være sump, som jeg synes skal være på omk 80 l. Så skal der selvfølgelig være skummer, lys og cirkulation, men også computer og automatisk vandpåfyldning. Lyset skal være T5 rør.
Tegning af akvarie- og møbeludseende:
Her er de tekniske ting jeg ville købe til det:
Cirkulation: 2 stk. Tunze turbelle stream 6060
Bølgeeffekt: 1 stk. Tunze multi controller 7094
Fødepumpe: 1 stk. AquaBee up 2000/1
Lys: 10 stk. 24/39 W. T5 amature.
Osmolator: AquaMedic Aquaniveau med 2 kontakter.
Skummer: 1 stk. AquaMedic Midifloator
Skummer pumpe: Luftpumpe (endnu ukendt, men omk. de 1500 l/t.)
JBL. 2 kg. Co2 flaske
AquaMedic Manometer.
AquaMedic Kalkreaktor 400 (andre kalkreaktor idéer?)
IKS. Basis AquaStar Basissystem.
TEC III NG (3 kanals doseringsmaskine)
Som gennemføring skal der være 2 stk. 25 mm. til vandlevering til sump og et 12 mm. hul til retur. I selve sumpen skal være 40 * 40 * 50 og der være en del udelukkende som osmose genopfyldning dette kammer skal være.
Hvordan synes i det lyder?