Har dummet mig og byttet om på min calcium og kh buffer. Skulle have min calcium op en del, men har ved en fejl buffet min kh fra 8,5 til 14 over 2 dage
Hvad gør jeg ?? Det ser ikke ud til noget af taget skade indtil nu?
Ro på... jeg vil sætte mig på hænderne og undlade at lave vandskifte eller andet der kan stresse yderlige. Lad kh falde stille og rolig på plads igen.
Man kommer tit til at ødelægge mere, når man akut i hast forsøger at løse et problem. Jeg har engang for mange år siden lavet samme fejl, endte med en kh på 16, jeg undlod at gøre noget, og lod kh falde stille og rolig på plads. Som jeg husker det, kostede det ikke nogen dødsfald.
Har lige lavet noget i samme stil. Dog skyldes det her at jeg lavede noget nyt Kh til Balling, og fik opløst mere end opskriften sagde, og glemte så at skrue ned for mængden.
De fleste koraller ser ikke ud til at have bemærket det, men mine rødbrune Montipora er blevet fælt blege. Jeg gør ikke noget andet end at lade Kh falde stille og roligt over nogle dage
Alså lidt mere viden om akvariet ville være super, et fuldt sps akvarier vil nok ik have det store problem med at optage det hurtigt og så går det nok men har du ikke et fuldt koralakvarie går der jo nok noget tid før det udjævner sig, jeg ville skifte vand og hvis jeres vandskift stresser jeres dyr så gør i det sku forkert.
Hvis korallerne først er blevet stresset den ene gang med en pludselig forhøjelse af KH, og så nu bliver stresset af et hurtigt fald i KH, så kan det give problemer. Det er nok bedre bare at give det ro, frem for at stresse det hele endnu mere.
Ok, jeg måler den igen når jeg er hjemme. Ville det være ok at hæve min CA nu ? Den er lav omkring 350.
Akvariet er et lille nano på 105 liter. Det har kørt i 7 måneder. Der er en del blandet lps i det, dog kun i fragment form. Mit indtryk er min KH bliver brugt rimeligt hurtigt.
Jeg ville i hvert fald (stille og roligt) justere Ca op. Endvidere sikre, at Mg ikke bliver for lav. Hvis vandet er overmættet med KH kan der ske udfældninger som kan få Ca til at falde endnu mere end den allerede er.
Hvis du skifter 10% vand og det nye vand har en dKH på 10 vil din KH i baljen falde med 0,4 dKH. Kan ikke tro det på nogen måde vil stresse korallerne, men vil dog være et lille skridt den rigtige vej.
I went to the Jatujak Market last week. Got a Frogfish for my wife . . . best trade I've ever made.
Kan man skabe sig en mindre formue på saltvand?: viewtopic.php?f=93&t=52791" onclick="window.open(this.href);return false;