Bare min 5 øre.
Underligt??
- peder
- Rev haj

- Reactions: 1
- Indlæg: 2265
- Tilmeldt: søn 13. aug 2006 19:49
- 19
- Postnummer: 8543 Hornslet
- Saltvand siden?: 1974
- Geografisk sted: 8961 Allingåbro
Underligt??
Når man tænker på hvor mange T5 rør der er over vores akvarier og at de oveni købet skal skiftes mindst en gang om året, kan jeg ærligt talt ikke forstå at udvalget af rør i Danmark hos forhandlerne er så ringe!! jeg har selv søgt Fiji Purple 54w uden held og kan se at andre har samme problem med diverse rør. Hvorfor er der ikke nogle forhandlere der kan finde ud af at købe en stak rør i diverse størelser og farve typisk fra Ati-Giesemann-KZ, tror sku' ikke at der vil gro meget mos på dem før de var solgt??.
Bare min 5 øre.
Bare min 5 øre.
Mvh. Peder
"stå ej til søs lad de andre stå"
http://saltvandsforum.dk/viewtopic.php?f=138&t=60977" onclick="window.open(this.href);return false; Månedens akvarie Juli 2013
"stå ej til søs lad de andre stå"
http://saltvandsforum.dk/viewtopic.php?f=138&t=60977" onclick="window.open(this.href);return false; Månedens akvarie Juli 2013
- Olsen
- Rev haj

- Reactions: 0
- Indlæg: 2638
- Tilmeldt: ons 10. maj 2006 13:39
- 19
- Postnummer: 4100 Ringsted
- Saltvand siden?: 2006
Re: Underligt??
Måske er det noget med efterspørgslen og at vi kunder bare tager hvad der er til at få?
Hvad er det der er dårligt ved de rør der er på markedet da?
Hvad er det der er dårligt ved de rør der er på markedet da?
- Carsten
- Rev haj

- Reactions: 10
- Indlæg: 35611
- Tilmeldt: tirs 1. jun 2004 22:51
- 21
- Postnummer: 3650 Ølstykke
- Saltvand siden?: 1976
- Geografisk sted: 3650 Ølstykke
Re: Underligt??
Et af de store problem for hobbyen her til lands, er at antallet af grosister er meget begrænset, og at de rør du efterlyser kun appelerer til et meget lille udvalg af akvarister. Den eneste rene saltvandgrossist jeg kender er Decocean(muligvis også Aquastyle). Jeg mener at T5 rør kommer i kasser med 25 stk, og et udvalg i diverse størrelser og farver let rammer 200 rør.
