Side 1 af 1

t5 armatur.. (byg selv)??

: lør 26. maj 2007 17:06
af DennisS
Nu har jeg købt hvad der skulle til for at lave sit eget armatur i Planteimporten, En ballast, 2 rør og 4 fatninger... Og så ledninger..

Jeg har prøvet at samle, som det er aftegnet på armaturet, og fået noget strøm til... Så giver rørene lige et blink, og så er det det...

Nogen der kunne have en idé til hvad det skyldes?

: lør 26. maj 2007 17:09
af Robcus
Hmmm, lyder lidt ligesom om at det ikke er samlet helt efter hensigten.
Jeg havde faktisk selv overvejet at lave det selv, men endte med at købe en controller fra arcadia, og det funker bare top.

: lør 26. maj 2007 19:03
af Kraede
Har du tjekket alle forbindelserne? og har du drejet rørene rundt så de er låst i fatningerne?

: lør 26. maj 2007 19:31
af DennisS
Rørene skulle være drejede, og forbindelserne skulle sidde som vist.. de giver også det blink hver gang jeg tænder kontakten.. Men så ikke mere

: lør 26. maj 2007 19:55
af karinapeter
kan du ike scanne tegningen ind og lægge ind så vi kan se den her ?

: lør 26. maj 2007 20:09
af DennisS
Nah.. Men ka lave en i paint som i kan se.. Det bliver imorgen så...

: lør 26. maj 2007 22:19
af Carsten
Det kan da også være forkoblingen der er defekt.

: søn 27. maj 2007 08:11
af Jerslev
Der er to af ledningerne, der ikke sidder i den rigtige fatning. Prøv at bytte to ledninger om i den ene ende - havde samme problem men byttede om.

Jerslev

: søn 27. maj 2007 08:55
af Anders månsson
de har nogle balster hvor man skla sætte et lille stykke ledning ned imellem som føre strømmen over... men det hjælper med en tegning!
Prøv at ringe til dem og hør med ham Jens, han har styr på det!

: søn 27. maj 2007 10:33
af DennisS
Jep.. laver lige en tegning senere drenge.. så kigger vi lige på det...

: søn 27. maj 2007 14:16
af DennisS
Nu har jeg rodet lidt med det igen... Og haft sådan en strøm måler bandit på... Hele systemet får ikke rigtigt noget strøm efter ballasten... Men når jeg trykker den lille tap hvor +&- ledningerne er sat fast, så giver rørene igen et lille blink, som om der ikke er ordenlig forbindelse, eller noget galt med den ballast... skal i stadig bruge en tegning? eller er der noget andet som tyder på det evt. kunne være den ballast?

: søn 27. maj 2007 15:19
af Anders månsson
hhm hvis du tegner tegningen af, som er på balasten, så vil det være lidt mere overskueligt!
det kunne godt lyde hen af at der skal være en "splitter" på systemet, men prøv at lave en tegning...

: søn 27. maj 2007 15:21
af Anders månsson
eller du kan lave et lille stykke ledning ("splitter") du forbinder imellem de to inderste huller i den ende, hvor der er fire huller!
Jeg ved ikke om det måske vil brænde sammen... vil jeg lige indføre her :D

: søn 27. maj 2007 17:07
af DennisS
Anders månsson skrev:eller du kan lave et lille stykke ledning ("splitter") du forbinder imellem de to inderste huller i den ende, hvor der er fire huller!
Jeg ved ikke om det måske vil brænde sammen... vil jeg lige indføre her :D

Så sku den være her...