Side 1 af 1

Hvad er smart at gøre når jeg henter et komplet akvarie ?

: tirs 15. mar 2005 22:22
af Raavig
Jeg skal måske snart en tur til København og hente et akvarie på 250 liter hvor der medfølger sten, fisk, koraller etc.
Jeg bor i Nykøbing F, så transporten vil være lidt over en time.
Jeg har tænkt mig at gå ned i den lokale dyrehandel og spørge om jeg kan købe nogle store flamingo kasser til fiskene. Men hvad når jeg kommer hjem ? Vandværdierne er vel ikke helt perfekte fra start af ?`Heller ikke selvom det er fra en fungerende akvarie ? Og jeg tænker mig også at vandet på turen måske vil nå at falde nogle grader ?

Som i nok kan se er jeg meget i tvivl om det hele faktisk :|
Så hvordan ville i vælge at gøre det ?
På forhånd tak, Thomas og Kathrine

: tirs 15. mar 2005 22:32
af Lars M
Jeg har på et tidspunkt hentet indholdet af et akvarium i KBH og jeg bor i Hadsund. En tur på 5 timer med alt indholdet i frostposer. Da du nok ikke vil opleve den store temperatursænkning, vil jeg køre direkte på og få tingene så hurtigt ned i akvariet som muligt.

Hvis du kan undgå at alt for meget slam kommer med vil det være en fordel, ellers er der kun en vej, og det er at tage chancen.

: tirs 15. mar 2005 22:46
af Raavig
Så ligemeget med et par flamingobokse eller ?

: tirs 15. mar 2005 22:54
af Lars M
Nej bestemt ikke. Det er meget vigtigt at temperaturen ikke sænkes.
Det jeg mente var at da jeg fik alle poser frem efter den lange tur var temperaturen 18 gr. Jeg havde alt pakket i tæpper, men der var ikke nok.
Derfor måtte jeg starte med at varme det hele langsomt op. Det problem får du nok ikke (med flamingokasser).

: tirs 15. mar 2005 23:17
af Lord Mike
Da jeg forleden var hos Thomas i klovnfisken for at købe fisk, havde han ikke flere af de speciele poser som holder på temperaturen, han havde i stedet nogle små poser med et sort indhold som lige skulle rustes et par gange, derefter udgav de vareme til at holde på temp.

Prøv evt. at ringe til Thomas, jeg er sikker på han kan fortælle dig hvad disse poser hedder. (De virker faktisk rigtig godt, og udgiver varme i ca. 1 døgn)

Lord Mike

: ons 16. mar 2005 17:41
af hepatus
du skal få sat akvariet op og få det hele lagt ned i så hurtigt som det nu kan lade sig gøre. jo længere tid der går, jo større er risikoen for at noget går galt. få endelig fat på nogle flamingokasser og husk en rulle tape eller to, til at tape lågene fast på kasserne så vandet ikke skvulper ud i bilen.
god fornøjelse med dit nye akvarie.

: tors 17. mar 2005 14:36
af Brian
Søreb Ravn her fra siden af har flyttet sin balje for nyligt og jeg mener at han kørte med nogle varmelegemer tilsluttet i bilen men er ikke sikker ?

: tors 17. mar 2005 15:37
af Søren Ravn
Jeg flyttede mit 550l akvarie i slutningen af oktober.

Ugen før flytning blande jeg en regnvandstønde saltvand.

Aften før akvariet blev flyttet pakkede jeg alt ned, der ikke er livs nødvendig for akvariet ( lys, computer osv. ) desuden klargjorte jeg en masse 10L og 5L fostposer så de lå dobbelt.

Om morgen startede jeg med at tømme sumpen for sten og vand, stene kom i en tønde så de var dækket med vand, resten af vandet fra sumpen røg i kloakken.

Derefter begyndte jeg at tømme akvariet med en 3000l pumpe over i 2 regnvands tønder ( med varmelegeme ) som jeg havde ude i bilen. Koraller og fisk kom i hver sin pose sammen med en slat saltvand og derefter kom de ned i flamingo kasser ( ca 35 poser i 3 kasser ). De 2 kirug fisk jeg har kom i hver sin regnvandstønde.

De levende sten kom i et par store baljer der var ca. ½ fulde med vand.

Bundlaget valgte jeg ikke at genbruge lige med det samme da det skal skylles meget grundig.

Efter ca. 1 times køretur satte jeg baljen op igen, de levende sten kom i først, derefter vand fra de 2 tønder i bilen efterfulgt af den tønde frisk saltvand jeg havde blandet ugen før. fisk og koraller kom i efterhånden som baljen blev fyldt.

Temperaturen i poserne og i regnvands tønderne lå på ca. 22 grader

Hele oprationen tog 10 timer inkluderet lampe ophæng osv. og foregik uden tab af koraller og fisk, bortset fra at en af mine montipora knækkede da jeg puttede den ned i posen.


Søren Ravn

: tors 17. mar 2005 15:47
af Søren Ravn
Brian skrev:Søreb Ravn her fra siden af har flyttet sin balje for nyligt og jeg mener at han kørte med nogle varmelegemer tilsluttet i bilen men er ikke sikker ?
Det var også min plan først, men så kom jeg til at tænke på at 500w + spild fra 12v -> 220v konvateringen, ikke er noget man lige trækker fra et cigar stik i bilen :roll:


Søren Ravn

: man 21. mar 2005 16:38
af jthyge
Undskyld jeg lige forstyrre tråden, men er der nogen der ved hvor man kan købe de varme-afgivende poser som Lord Mike omtaler??

: man 21. mar 2005 17:11
af Ronny
Jeg tror der er tale om heatpacks....
Jeg har aldrig hørt om poser med indbygget varme.

: man 21. mar 2005 17:17
af jthyge
Nej, det har jeg nemlig heller ikke.

Men man kan nok også bruge heatpacks, og de kan jo købes de fleste sportsbutikker for en 20-25 kr. Så det vil jeg prøve! :-)