Side 1 af 1

Nyt forum for Montipora fans

: fre 19. jan 2024 07:16
af Engelquist
Her kan I dele viden, erfaringer og billeder om alle de vildt flotte Montipora'er hobbyen efterhånden har givet os mulighed for at dyrke.
Jeg håber at @crazy seahorse og flere af de "tunge drenge" i hobbyen, vil dele deres viden herinde🙏

Jeg tænker at dokumentation bliver samlet i en "sticky" tråd øverst på siden, så det altid ligger nemt tilgængeligt.☺️

Ellers er det et forum som de andre herinde. Det hedder "Montipora" og kan findes på Boardindeks (forsiden) og her kan i oprette tråde og dele viden/stille spørgsmål om Montipora ( husk at dele jeres indlæg på de sociale medier (i bunden af hver indlæg), så vi kan trække mange flere herind :-)

Et par Montipora fra mit eget akvarie
Beachbum
Beachbum
Setosa
Setosa
Sunset
Sunset
Superman
Superman

Re: Nyt forum for Montipora fans

: fre 19. jan 2024 20:41
af charlie saltvand
Min encrusting rainbow

Kører jo “lps” mode, så lamperne er kun på 70%… tror jeg har 150-175 PAR helt i toppen af vandsøjlen lige under min ecotech rx 30 lampe, hvor korallen er placeret.
Har haft den i, i ca 6 md. Var på størrelse med en lillefinger negl da jeg fik den, nu er den 6x så stor. Så IKKE en hurtigløber endnu.
image.jpg

Re: Nyt forum for Montipora fans

: lør 20. jan 2024 09:19
af nielsk
Fedt underforum. Jeg skal nok prøve om jeg ikke kan få fotograferet mine.
Jeg er blevet ret glad for de encrusting typer fordi de ikke dominerer så meget i revet, er farvestærke og hårdføre og faktisk også kan holde farve nede på 60 cm dybde.
Plademonti har jeg udfaset fordi de ikke er til at styre

Re: Nyt forum for Montipora fans

: lør 20. jan 2024 19:19
af nielsk
Mit kamera er ikke godt

Re: Nyt forum for Montipora fans

: ons 18. feb 2026 21:03
af sydsjælland
Fedt at man bare smider telefonen i vandet i dag og tager lidt billeder, Bidrager lige med lidt montypoa billeder her.
Om navnene er 100% rigtige vides ikke ( det er de navne de er købt som).

Re: Nyt forum for Montipora fans

: ons 18. feb 2026 22:32
af crazy seahorse
@sydsjælland Flot sunset du har. Den kan drille med at få den flotte orange bundfarve synlig. Tit ses tætheden af de grønne polypper være så stor, så man ikke kan se det orange. Og er det først væk pga lysmangel, kan det være noget af en udfordring at få den tilbage.
Også fin mystic monti. Ikke set så tit mere.