Side 1 af 1

Problem gylte?

: søn 30. sep 2018 16:22
af The Baptizer
Jeg har hen over det sidste år eller mere, mistet stort set alle nytilføjelser i mit ene akvarium. Idag røg min blå dværgkejser (Centropyge bispinosa), som jeg kun har haft i lidt over 2 måneder.

Normal forsvinder fiskene bare eller man finder dem døde om morgenen uden nogen åbenbar dødsårsag. Men med dværgkejseren idag så jeg den svømme rundt og se sløj ud og opdagede at den havde skade i bugen, hvor hvad der lignede tarme hængte ud.

Jeg har hørt at gylter skulle have en ret skarp mund, som kan sprætte maven op på en anden fisk, men har aldrig hørt det skulle være et problem i akvariet.

Jeg har en gul han gylte (Halichoeres chrysus) som efterhånden er blevet en 11-13 cm stor. Kan det være den som tager livet af alle de nye fisk jeg putter i akvariet?

Jeg har også en mindre (6-7cm) juvel gylte hun.

Hvad er jeres erfaring med gylter når de går hen og bliver lidt store?

Mvh Johnny

Re: Problem gylte?

: søn 30. sep 2018 18:18
af Jesper Krogh
Jeg har også en Halichoeres chrysus der er 6 år gammel. Og ca 15 cm lang. Jeg har ingen problemer med den.

Re: Problem gylte?

: søn 30. sep 2018 19:40
af Carsten
Nu er det rigtigt mange år siden jeg selv havde sådan en sag, men hvis gylter var et problem når de vokser til, tror jeg det ville have været fremme mange gange.
Tror du skal lede efter årsagen andre steder. Men jeg har selv haft fisk, især grønne chromis som pludseligt svømmer rundt med et rundt hul i maven. Umiddelbart virker fisken upåagtet af hullet, men sjældent overlever den mere end et par dage.
Du har ikke fået sådan et moster af en orm ind som jeg havde 2 af. Så dem aldrig i akvariet, på trods af at den ene var 60 cm lang og den anden ca 45

Re: Problem gylte?

: søn 30. sep 2018 21:45
af sydsjælland
Jeg har aldrig haft problemer med 2 store gule gylter (haft dem i 5 år) MEN oplevede det samme som dig, på et tidspunkt og til sidst fandt jeg synderen, en fuckker Hans af en krabbe måske 6-8 cm som boede inde i en af de levende sten :-).
God stor lækker levende sten med masser af huler, købt hos forhandler kommet hjem fra Bali eller noget - og ja der var så også sådan en fætter i :-) efter den blev hevet op levede fiskene igen noget længere.

Re: Problem gylte?

: man 1. okt 2018 09:30
af MortenL
Jeg har haft samme problem, hos mig er det en seks stribet gylte der skaber terror i tanken. Tror ikke at en Halichoeres chrysus er helt så aggresiv.

Men ja, krabber kan også være nogle sataner.

Re: Problem gylte?

: man 1. okt 2018 12:53
af The Baptizer
Den virker ikke aggressiv eller noget overfor de andre beboere i akvariet. Men da jeg fik jaget dværgkejseren ud af sit skjul, for at kunne kigge nærmere på den, var den gule gylte hurtig henne og bide den i maven.

Der med er det jo ikke sikkert at det også var den der bed først. Men jeg er ikke glad for den lige nu og kan jeg fange den, ryger den også på ferie i sumpen.

Krabber og andet skidt gemt i stenene, kan jo være nærmest umulige at opdage. Men jeg må prøve at liste rundt med min røde lomme lygte efter lyset er slukket :)

Re: Problem gylte?

: man 1. okt 2018 15:33
af charlie saltvand
Had haft en pænt stor gul i baljen. Den var super fredelig. Så gætter på krabbe, “bobbit-worm” sø knæler ell andet utøj...... :dizzy: