Side 1 af 1

Saltvand med sump i koldt rum

: tors 12. apr 2018 14:57
af Fellov
Hej Alle,
Jeg tænker at bygge et Akvarie ind i væggen med bagende af akvarie og sump i bryggers. Sagen er bare at om vinteren er rummet ikke opvarmet, dvs tæt på 0 på de koldeste dage.
Vil man kunne med et feks. 500W varme legeme kunne holde temperaturen stabilt på de 25 grader ?

Nogle erfaringer ?

Re: Saltvand med sump i koldt rum

: tors 12. apr 2018 16:21
af PoulD
Du kommer nok som minimum til at oplyse størrelse på Display Tank og ikke mindst sump hvis man overhovedet på nogen måde skal kunne forholde sig til de 500W.

Det gør en kolossal forskel om temperaturen er 18 grader eller nul grader. Jo større temperaturforskel der er mellem sumpen og omgivelserne, jo større vil varmetabet være.

Jeg har heller aldrig haft varme på i bryggerset, men, uden at vide det med sikkerhed, kan jeg næsten ikke tro temperaturen nogensinde har været under 18 grader.
Tæt på nul grader lyder næsten utroligt, men hvis det, på trods af opvarmning via inderdør, indervægge + evt. vaskemaskine, tørretumbler, gas fyr, vandvarmer, vandrør og hvad ved jeg, måtte være tilfældet, ville jeg i hvert fald bygge en hel tæt kasse udenom sumpen isoleret med f.eks. 10 eller 15 cm flamingo (med mindre det er et meget lille bryggers) for ellers skal dit akvarievarmelegeme jo varme hele bryggerset op, og så kan du du ligeså godt tænde for radiatoren i bryggerset og sætte den på f.eks. 23 grader, det vil ikke koste en krone mere, måske tværtimod.

Re: Saltvand med sump i koldt rum

: tors 12. apr 2018 16:31
af Carsten
Fellov skrev:Hej Alle,
Jeg tænker at bygge et Akvarie ind i væggen med bagende af akvarie og sump i bryggers. Sagen er bare at om vinteren er rummet ikke opvarmet, dvs tæt på 0 på de koldeste dage.
Vil man kunne med et feks. 500W varme legeme kunne holde temperaturen stabilt på de 25 grader ?

Nogle erfaringer ?
En ting er helt sikkert, du vil med sikkerhed fortryde det, når elregningen kommer.

Re: Saltvand med sump i koldt rum

: tors 12. apr 2018 16:34
af MoG
Som Poul skriver .. så kommer det an på størrelsen af akvarie, sump mv..

jeg tænker dog Også at du kan “pakke sumpen ind” i flamingoplader på glasset hele vejen rundt .. og et tilskåret låg på toppen.

Re: Saltvand med sump i koldt rum

: tors 12. apr 2018 17:24
af Mikas
Er det ik bare at smide sådan en her i stik kontakten.
https://m.conradelektronik.dk/category. ... gIj1vD_BwE" onclick="window.open(this.href);return false;

Det ville nok være meget rart med lidt varme på der ude hvis det bliver brugt om vinteren..
Synes dog det lyder af meget koldt med 0 grader.
Min udestue er 10-12 grader med lukket dør om vinteren

Re: Saltvand med sump i koldt rum

: tors 12. apr 2018 20:11
af røntved
Mit akv står på den måde, ingen radiatorer i rummet. Temp er aldrig under 14 grader. Dækglas om vinteren og 100 mm flamingo om akv. og sump

Re: Saltvand med sump i koldt rum

: fre 13. apr 2018 09:54
af Fellov
Ok, tak for info.
Jeg tror dog jeg kører et normalt setup for nu.
Jeg tror projektet bliver lidt for stort som det ser ud nu :D

TAK

Re: Saltvand med sump i koldt rum

: fre 13. apr 2018 19:05
af Anden
Hvis du kan holde temp skal du være forberedt på et kæmpe vandforbrug da en varm sump i koldt rum vil skabe en ret stor fordampning mit akvarie står i uopvarmet indgang og der forsvinder ca 12liter om dagen når der er koldt men kun 2-3liter da det stod i stuen.