Side 1 af 1

The Great Barrier Reef is 'returning from the dead'

: ons 4. okt 2017 21:14
af PoulD
http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/ ... -life.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Re: The Great Barrier Reef is 'returning from the dead'

: tors 5. okt 2017 10:40
af Anders månsson
moder jord vil overleve os alle, vi skal bare lære at tilpasse os... eller gå til grunde:-)
Det var gode nyheder du kom med der polledrengen! TAKKER!!!

Re: The Great Barrier Reef is 'returning from the dead'

: tors 5. okt 2017 16:24
af kalmar
Selvom korallerne kommer delvist tilbage, er det desværre nok en stakket frist, da alt tyder på at havtemperaturen vil blive ved med at stige meget mere end vi har set indtil nu. Og korallerne kan ikke nå at vende sig til højere temperaturer på den korte tid som denne temperaturstigning sker på.
sea-surface-temp-download1-2016.png
Idag bliver det meste af de co2 vi udleder optaget af havet, men den dag hvor havet mættes af co2 og denne absorbtion falder eller helt stopper, vil temperaturen på vores planet stige meget hurtigere. Nye teorier siger at dette allerede kan ske ved udgangen af dette århundrede.

Herudover er der ufattelig meget co2 der er bundet i permafrosten på de aktiske poler, faktisk i omegnen af 2x den co2 vi har i atmosfæren idag. Og hvis eller nok nærmere når permafrosten tør, vil dette frigives og voldsomt accelerere den globale opvarmning.

Uanset hvor meget af det som er rigtigt, og hvor hurtigt det sker, peger en del signaler desværre i den gale retning, og ikke kun for koralrevet..

Hvem siger at den mørke tid der kommer, gør en deprimeret :-)