Side 1 af 1

Chiton !

: tirs 16. jun 2015 18:16
af Anden
Jeg havde en 35 liter tank som hitchikker tank som blev til en 68liters og nu vil jeg starte en 160 liters og flytte den på 68 over i og i den anledning ville jeg have bundlag i og lidt fler sten så jeg købte nogle små og en stor som jeg fyldte sand imellem så der kunne komme lidt dyb sand bund og lav sand bund for resten men inden min egne hitchhikere kunne komme over i fandt jeg nogle nye som denne gang overraskede mig med af være pænt store.

Re: Chiton !

: tirs 16. jun 2015 19:34
af Tutter
Sådan en krabbe håber jeg sgu aldrig at finde i min tank. :dizzy:

Re: Chiton !

: tirs 16. jun 2015 20:53
af Nicklossi
Hold da kæft! :)

Re: Chiton !

: ons 17. jun 2015 09:47
af Anden
Det er jo heldig vis en tank der er dedikeret til blinde passagerer fra levende sten så det er bare totalt fedt med den krabbe selv om den graver helt vildt(det ses også på de bagerste ben som er flade grave ben).

Den store chiton ved jeg ik helt hvad jeg skal syntes om men den er da aktiv.

Det er vel lidt synd at have de dyr i de levende sten når man siger at der først må komme snegle og andet cuc i efter 14dage, så jeg er glad for jeg altid bruger meget modnet saltvand og ik kun nyblandet vand til opstart af akvarier.

Re: Chiton !

: ons 17. jun 2015 13:05
af repsacc
Hej hvor har du købt stenene.

Re: Chiton !

: ons 17. jun 2015 14:56
af FEM64
Fedt med et akvarie til "uønskede" elementer, hvor de kan gå uden at lave ballade. Det skal jeg vist også have sat i gang. Så mangler jeg bare kravlet.

En som har en grim krabbe i nærheden? Så henter jeg den i stedet for at den ryger i toilettet.

Re: Chiton !

: ons 17. jun 2015 16:05
af Anden
Sten er købt i decocean og jeg er helt vildt tilfreds men krible krable.
Kan det passe mysis kan komme med sten? Der en mysis lignede dyr i og flere andre amfipods og copepods dvs snegle også vidre.

Min hitchikker tank var tank nr.2 af 6 og det er helt sikkert også den næstsidste tank jeg lukker da det eneste grund til jeg slog over i saltvand var de levende sten og alt hvad der kommer ud af dem af liv, nu er det så også min største og første med skummer og kun små vandskift. at man så blev lidt fanget af de der koraller er en helt anden sag.