Jeg tror det er udmærkede produkter, hvis man ønsker at gå ad den vej (tilsætninger). Mit gæt (jeg har ikke prøvet dem) er, at man måske (nok) skal bruge begge dele.
Ved foredraget i Horsens fortalte Georg Kotlin (Red Sea) om dem, og jeg hæftede mig ved, at den ene af dem indeholdt corbohydrater, der så vidt jeg husker er det samme som kulhydrater (sukkerforbindelser).
http://e2h.bleste.com/hvad-er-carbohydrater" onclick="window.open(this.href);return false;
Jeg husker ikke hvad det var for én af dem ( jeg mener jeg kan huske at det var B), men det må Dem der bruger det kunne se på flasken.
Den blev anvendt, hvis man har reduceret sin opløste næring (Po4 og No3 mm), så antallet af zooxantheller er mindre og næringen fra disse selvsagt er reduceret. Carbohydraterne går så ind og tilfører den manglende energi.
Jeg har lige læst en artikel om emnet og her siges der, at man ikke skal satse på det for ensidigt, da det vil betyde at korallerne stort set kun vil få corbohydrater og vand.
Det svarer til, at vi mennesker vil leve af chokolade og vand. Det holder ikke i ret lang tid. Man kommer i underskud med bla proteiner.
Det er derfor jeg tror at man skal bruge begge. Carsten taler jo også om, at han får flere
alger ved brugen af dem, så der er sikkert nogen næring af anden observans i det andet produkt (A)
Desuden, så kommer der jo i de fleste akvarier også næring til korallerne af anden vej, fodring af fiskene og lign.
Men det er, som sagt, ikke ud fra egne erfaringer, kun ud fra hvad jeg hørte i Horsens og fra det jeg kan læse mig til. Men forklaringen i Horsens stemmer med det jeg har læst.
Erik