Side 1 af 1

Flamingo på porsabord? Må man det?

: ons 1. apr 2015 08:40
af Jones
Hej forum

Jeg er ved at opstille et akvarie. Det drejer sig om 360 liter (LBH) 120x50x60. Det står på et porsabord, der har nogle gummibånd på oversiden. Jeg tænkte så på om man kunne lægge en 1mm. flamingoplade mellem porsabord og akvarie for, at gøre det hele lidt mere stabilt. Og samtidig tage noget af eventuel resonans. Har også overvejet at lægge en træplade under flamingopladen, men så bliver akvariet hævet med 2 cm. hvilket ikke er ønskværdigt, da det så kommer over de plader, der beklæder skab og de nederste cm. af akvariet. Vil det være fornuftigt med flamingo, og kan det overhovedet lade sig gøre uden en træplade?

Mvh Johan

Re: Flamingo på porsabord? Må man det?

: ons 1. apr 2015 08:49
af Donni
Flamingoen vil bare blive klemt flad hvis den ikke dækker hele akvariet med støtte. Så ja der vil jeg mene der skal træplade under.
Jeg ville nok holde mig til gummi eller en silikone. Hvis det kun er rundt i kanten og et kryds på midten.

Re: Flamingo på porsabord? Må man det?

: ons 1. apr 2015 09:14
af Jones
tænkte det nok. Jeg lader akvariet stå som det står nu så. Sådan har det stået hos de to tidligere ejere, så mon ikke at det fortsat er fint. Så skal der bare limes PVC og så er det tid til vand.

Re: Flamingo på porsabord? Må man det?

: ons 1. apr 2015 22:41
af Nicki Henriksen
Der skal ingen ting imellem :)

Bare den liste der er monteret,

Ser frem til nogle billeder af den gamle balje :)