Side 1 af 1

Kølelegme

: tirs 9. jan 2007 16:53
af Daniel1
Er der nogen der ved, om man kan få et kølelegme, ligesom man har et varme legme? Tænker på noget i samme størrelse som et varme legme.... Jeg har nemlig et heldækkende amatur som man kan se i mit galleri, så en blæser er ikke rigtig en mulighed for at regulere temperaturen til sommer.

Mvh Daniel

: tirs 9. jan 2007 17:03
af Mikkel E
Hvis man kunne, ville det være sensationelt, når folk nu bruger mange tusinde kroner på kølere der fylder noget der ligner et :wc:

: tirs 9. jan 2007 19:23
af snogen
man kan lave et :)

et stykke rustfrit rør (mælkerør) lavet som et u og så i sumpen
og så et vand køle set til en pc
det er nok det der fylder mindst

grunden til at man skal bruge rustfrie rør er at kobber rør ikke er så gode sammen med saltvand

elders findes der desverre ikke noget
men du kommer altså også langt med en blæser og et par huller i ammaturet

mvh snogen

: tirs 9. jan 2007 22:31
af mads-fisk
En akvariekøler består jo sådan set også blot af et kølelegeme i titanium, der er bygget ind i en kasse med stor vandgennemstrømning.

: ons 10. jan 2007 00:18
af Carsten
Der var et tysk firma der lavede nogle kølere med et peltierelement.
Man koblede bare flere sammen for at forøge effekten.
Mener at det var Zinn aqaustik der levede dem, men kan ikke se dem på dereshjemme side mere.

: ons 10. jan 2007 10:57
af muldfred
et rustfrit rør er vel heller ikke sælig super at hvae i sit vand 24/7!

: ons 10. jan 2007 15:16
af snogen
et rustfrit rør er vel heller ikke sælig super at hvae i sit vand 24/7!
jo det skader ikke det ruster jo ikke og afgiver ikke noget da det jo ikke er magnetisk
men til gengæld koster det

og når vi nu er i gang så er der køle radiatore nok at vælge i mellem
**disse må ikke komme i vandet da de er lavet af alu og kobber,messing **
div til køling

mvh snogen

: ons 10. jan 2007 15:26
af muldfred
har bare forstået at der ikke må være nået metal i kontakt med vandet, heller ikke syrefast rustfri.

: ons 10. jan 2007 16:05
af Nolan
Det er stort set ikke andre metaller end titanium, der kan tåle længere tids eksponering af saltvand.

Jeg troede selv i mine tidlige saltvandsdage, at et varmelegeme i rustfrit sagtens kunne tåle det...... - what a mistake !

/Kim

: ons 10. jan 2007 16:22
af gozar
Rustfrit er egentlig et helt forkert udtryk. Der er ikke noget stål der er 100% rustfrit, men der findes noget der er rustfast.
Det stål du skal bruge skal være af en helt bestemt type for at kunne holde til saltvand. Stålet skal være en Duplex stål (det er det man laver hovedledninger af i havet).

: ons 10. jan 2007 16:28
af Mikkel E
Det er vel rustfrit, for det ruster jo ikke, det nedbrydes bare på en anden måde. Der er intet metal der kan holde til saltvand, alt bliver nedbrudt i løbet af ingen tid, i forhold til "normalt."

: ons 10. jan 2007 17:31
af snogen
heller ikke syrefast rustfri
så er det da godt at der findes super syre fast rustfri stål :P
Rustfrit er egentlig et helt forkert udtryk. Der er ikke noget stål der er 100% rustfrit, men der findes noget der er rustfast.
Det stål du skal bruge skal være af en helt bestemt type for at kunne holde til saltvand. Stålet skal være en Duplex stål (det er det man laver hovedledninger af i havet).
prøv du at ringe til sanistål ,eller sc sørensen ,og be så om rustfast stål,
de vil ligge så flade af grin, hen over deres skrivebore, at du tror at det er løgn :twisted:
rustfrit/fast det er ord kløverri ,nogen siger det ene og andre det andet :roll:

men et rør ,af syre eller super, vil nu kunne holde i mange år
flere end cillikonen i et aquastabil :KP

det bliver i hvertfald det jeg kommer til at bruge ,
til mit køle projekt :K
jeg har en kammi, der ikke laver andet ,en søgelændere og andre rustfrie ting til fiske industrien.
han har lige lavet, en ny kølevands tank, til en norsø trawler ,
den existerene var blevet utæt i nogle svejsninger ,den var over 10 år gammel
så der går da nogle år

mvh snogen

: ons 10. jan 2007 17:38
af mastou
Hvis du kan læse engelsk, er fiks på fingerne og har et gammelt køleskab liggende er her noget inspiration til en køler, rimeligt vildt projekt :)

Billeder er fra denne tråd: http://reefcentral.com/forums/showthrea ... did=916420

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

/Magnus

: ons 10. jan 2007 17:55
af snogen
så er den ged vist barberet :D

: ons 10. jan 2007 18:52
af gozar
Mikkel jeg må desværre skuffe dig. Der findes bestem metaller der kan tåle saltvand. At rust"frit" ikke ruster, men nedbrydes på en anden måde er helt ved siden af. Alt stål vil ruste, det er nu engang fakta, det kan ikke korrodere på anden måde.

Der er nok en grund til at køletanken har holdt i 10 år, f.eks. at den er lavet af 6-10 mm stål samtidig med at der bruges iltfattigt vand. (det er blot en formodning).
Du vil finde ud af at dit rust"frie" rørvil blive til ingenting i løbet af relativ kort tid.
Og igen, der er faktisk forskel på ristfrit og rustfast stål, det er ikke samme surdej.

: ons 10. jan 2007 20:19
af muldfred
prøv du at ringe til sanistål ,eller sc sørensen ,og be så om rustfast stål,
de vil ligge så flade af grin, hen over deres skrivebore, at du tror at det er løgn
Det passer så ikke lige helt, jeg er selv smed og har lavet rigtig meget i både rustfri og aluminium , Og har også bestil masser af rustfast/frit stål og det er meget op og ned hvad folk siger. Og tror faktisk at hvis det er helt korrekt hedder det rustfast

En alm. rustfri plade som normalt hedder L309 ville være fuldstændig ræverød af rust efter bare en uge i saltvand, men derimod en syrefast rustfriplade som der normalt ville stå 316L på ville holde i x antal år

der er jo også en grund til at de bruger syrefast rustfrit stål til propeller på både.

der findes også saltvandsbestanigt aluminium.

: ons 10. jan 2007 21:49
af gozar
årsagen til at man kan få stål til at holde som propel på både er at an sætter et offermetal på. Dette er typisk zink eller magnesium, da de begge har et spændingspotentiale der gør at de bliver nedbrudt før stålet (spændingsrækken).

: tors 11. jan 2007 08:31
af Per A
Når sommeren kommer med dertil hørende temperaturer, skal man da bare tilsætte sit daglige RO vand i frossen form i sumpen :D

Så kan det løse to problemer på én gang 8)

Så behøver man slet ikke tænke på stål eller tærezink.

: tors 11. jan 2007 09:21
af Carsten
Lav røret i guld, det forgår ikke

: tors 11. jan 2007 11:10
af muldfred
hvad er det for en køler du har Carsten??? og lever den op til dine forventninger???

: tors 11. jan 2007 11:17
af Nolan
Per A skrev:Når sommeren kommer med dertil hørende temperaturer, skal man da bare tilsætte sit daglige RO vand i frossen form i sumpen :D

Så kan det løse to problemer på én gang 8)

Så behøver man slet ikke tænke på stål eller tærezink.
Automatisk IS-påfyldning ?

:lol:

/Kim

: tors 11. jan 2007 11:18
af Carsten
Jeg har en Resun 650. Umiddelbart vil jeg sige at det gør den.
blot skal jeg se om det ikke er muligt at finde et andet sted til den, så den varme luft lettere kan komme væk. Der bliver nemlig rigtigt varmt i lokalet, selv om vinduet står åbent.
Havde tænkt at forsøge mig med nogle ventilatorere, som samles og hænges op for enden af akvariet. Hvis de kan holde temperaturen nede i noget tid, inden køler starter er der vundet meget.

: tors 11. jan 2007 11:21
af muldfred
kan du ikke sætte den op på loftet og lave noget udtræk der oppe fra???

må jeg spørger hvad du har givet for den????

: tors 11. jan 2007 11:53
af mastou
Carsten skrev:Lav røret i guld, det forgår ikke
Joo, hvis du bor i brabrand :lol: (men det gør jeg heldigvis ikke længere :) )

: tors 11. jan 2007 14:40
af Carsten
muldfred skrev:kan du ikke sætte den op på loftet og lave noget udtræk der oppe fra???

må jeg spørger hvad du har givet for den????
Det vil jeg ikke, godt nok larmer den så ikke, men der skal da en mega stærk pumpe til at trække den.

Det må du godt, men prisen får du ikke :D

: tors 11. jan 2007 17:06
af mads-fisk
Jeg tror bestemt, der er en grund til at firmaerne, der producerer akvariekølere bruger det dyre metal titanium. Der er nok ikke så meget andet at gøre, hvis det skal holde.

Jeg har selv en Resun c1000, hvilken jeg er meget tilfreds med!

: fre 12. jan 2007 21:46
af Michael S
Jeg er arbejder på mejeri, hvor vi anvender rustfri tanke til saltlage og de fleste er omkring 15 år gamleog der ingen tegn på rust i dem !!

Stålet er dog ikke rustfrit, hvis svejsningerne ikke er poleret efter med en speciel pasta.

: fre 12. jan 2007 23:06
af gozar
Når i har saltlage i den er det så ikke et iltfattigt miljø i bygger op ellers sidder der vel et offermetal på.
Hvis der mangler ilt eller hvis der ikke er cirkulation vil det ikke blive angrebet.

: søn 14. jan 2007 22:51
af Michael S
nix - bliver tømt og fyldt igen flere gange om dagen + der sidder et kraftigt røreværk i tankene som trækker en del luft med i vandet.