Side 1 af 1

indkøring...

: man 15. sep 2014 20:52
af Ghozt
hey ville lige vide om man kunne sætte nogen dyr af nogen art ned i akvariet i indkørings fasen???

Måske http://www.seahorseaquariums.com/Reef-C ... itre//5450" onclick="window.open(this.href);return false;

eller er det helt udelukket...

På forhånd tak :D:D

Re: indkøring...

: man 15. sep 2014 20:58
af Bokelund
Det kommer an på hvornår i indkøringen? Den fase kan jo godt være lang.

Men efter 3-4 uger, kan du sikkert godt. Når No4 og No2 siger 0, så vil jeg tro det fint. Men det er der MANGE og forskellige meninger om.

Re: indkøring...

: man 15. sep 2014 22:08
af Carsten
Det kommer også an på hvilke dyr du tænker på
Et par eremitter kan du godt sætte ind

Re: indkøring...

: tirs 16. sep 2014 05:57
af Ghozt
Takker og bukker for godt svar.. :D
Ja Bokelund, er der en ting jeg har lært ind til vider er det af der er mange forskellige meninger om stort set alt herinde, men det er også derfor af man lære så meget, alle har jo gjordt sig sine egne afaringer :D

Re: indkøring...

: tirs 16. sep 2014 06:01
af ole kekkonen
det er jeg ikke enig i :h

Re: indkøring...

: tirs 16. sep 2014 09:51
af Casper T.
Der er mange meninger om dette. Der er nogen der mener, at man kan starte op på bakterier og så en fisk i, med det samme, til at give næring til disse bakterier. Se Dr. Tims video om deres "One and only". Denne metode, har sikkert virket for lige så mange, som den ikke har virket for.

Jeg er selv i indkøring nu. Mit har kørt i lidt over en måned nu, og jeg har valgt at putte lidt snegle i og et par nemme LPS koraller. Korallerne, synes jeg, er gode til at give en indikering af hvordan vandet er, udover de værdier man kan måle. Hvis de er tilbagetrukket i polypperne, så spiller det ikke helt dernede :BA Jeg har haft målt mit vand, og alle værdier var fine, men korallerne var stadig ikke glade. Men nu efter et par uger, er de ved at komme flot ud. Det tager jeg som et tegn på, at tingene er ved at rette sig ind :GO Fordelen ved korallerne, frem for fisk, er at de ikke skal fodres, da de bruger næring fra vandet. Du kan selvfølgelig risikere, at tømme akvariet for næring, men det er jo en possitiv problemstilling i indkøringen. Hellere for lidt end for meget. Som sagt er jeg selv forholdsvis ny, så jeg vil sikkert få et par ord med på vejen, på dette, men dem hører jeg gerne :wink:

Re: indkøring...

: tirs 16. sep 2014 10:37
af Meller
jeg havde måske selv valgt mit clean up crew :-) ville heller ikke ture få det sendt, i frygt for hvordan det behandles af posten. rejerne er specielt følsomme, og bør måske ikke tilføjes så tidligt :-)
jeg havde nok startet med en gang trochus og nerita snegle samt nogle få mithrax sculptus :-) senere så tilføje søpindsvin og søstjerner, og til sidst rejer (inden fisk kommer i)