Side 1 af 1
Erfaring med Lanthium klorid
: ons 5. jun 2013 21:48
af Daniel Fossum
Lad mig hører om jeres erfaringer med LACD også kaldet lanthium klorid ?
Jeg anvender det selv, med stor succes, er bare nysgerrig efter jeres meninger, og hvordan i tilfører, og om det er i pulverform eller væske ?
Kom glad med jeres erfaring

Re: Erfaring med Lanthium klorid
: ons 5. jun 2013 21:58
af crazy seahorse
Der er en hel tråd omkring emnet.
Prøv at se om ikke du kan bruge noget af det.
http://www.saltvandsforum.dk/viewtopic. ... +Lanthanum" onclick="window.open(this.href);return false;
Erik
Re: Erfaring med Lanthium klorid
: ons 5. jun 2013 22:01
af Daniel Fossum
Jeg takker Erik, jeg kender dog ganske godt til effekten ved det. Vil bare hører om andres meninger:) og lave en evt tråd til nye brugere. Som kunne skabe lidt brugbar info..
Re: Erfaring med Lanthium klorid
: ons 5. jun 2013 22:05
af crazy seahorse
Daniel Fossum skrev:Jeg takker Erik, jeg kender dog ganske godt til effekten ved det. Vil bare hører om andres meninger:) og lave en evt tråd til nye brugere. Som kunne skabe lidt brugbar info..
Der er faktisk en del reaktioner og vistnok noget omsamling i tråden.
Den er på en del sider, så mon ikke der er både erfaringer og anden info?
Erik
Re: Erfaring med Lanthium klorid
: ons 5. jun 2013 22:17
af Daniel Fossum
Jeg vil selv læse lidt på det. Har du selv prøvet at anvende det hos dig ? jeg havde/ har stadig lidt problemer med phosphat, og må ærligt indrømme at der er smæk på det

meget bedre end Rowa og diverse andre mærker du kan smide i dit filter. Men det skal dog gøres med omhu, da det hurtigt kan gå galt ..
Re: Erfaring med Lanthium klorid
: ons 5. jun 2013 22:47
af crazy seahorse
Nej, jeg har ikke anvendt det. Jeg er ikke tilhænger af at hælde noget i akvariet, hvis jeg på nogen måde kan undgå det.
Jeg bruger RowaPhos i reaktor(skift hver 4 uge) og regelmæssige
vandskift ( ugentligt 6 - 7%) Det har hidtil holdt min Po4 stangen.
Et RowaPhos filter kan jeg umiddelbart fjerne igen hvis jeg ikke vil have det/har brug for det mere. Det er lidt mere bøvlet med noget man hælder i.
Som du selv er inde på, kan det hurtigt gå galt.
Jeg putter intet i mit
akvarie ud over mine
vandskift.
Erik
Re: Erfaring med Lanthium klorid
: ons 5. jun 2013 22:51
af MoG
Der er ingen tvivl om at LaCl er effektivt! Bruger det selv i pulverform. Når det på et tidspunkt er brugt, vil jeg dog nok prøve seaklear i stedet. Det skulle eftersigende være lidt bedre. Det er i bund og grund det samme, men skulle være endnu mere effektivt så vidt jeg har forstået.
Jeg dosserer det i overløbet og har prøvet forkellige doser. Har været oppe på 10 ml dagligt for nogle måneder siden. Nu dosserer jeg 4ml hver anden/tredie dag. Har 300 reelle liter vand i mit system .
Jeg vil give Erik ret i at det er svært fjerne sådan noget som LaCl igen - kontra rowa fx. Jeg har dog taget "chancen" efter at have læst erfaringer på nettet.
Re: Erfaring med Lanthium klorid
: tors 6. jun 2013 09:44
af Kasper j.
Jeg er selv begyndt at bruge seaklear, men kun 4 dage nu. Men skriv gerne om bivirkninger hvis i gider da det tager noget tid at skulle læse den gamle tråd igennem, der er jo cirka 44 sider

Bare et par linjer.
Jeg har brugt det her LaCl. Skulle det ikke binde sig, eller omdanne fosfat'en som så bliver skummet ud ?
Re: Erfaring med Lanthium klorid
: tors 6. jun 2013 10:13
af Engelquist
Blot til info, så bliver lanthanum tråden som Erik linker til, lagt fast som opslag øverst i forummet (admin skal lige justere nogle indstillinger så jeg kan gøre det...)
så det vil måske være nemmest for alle at skrive videre i den, i stedet for at oprette en ny tråd om det samme? ( blot en tanke...)
Re: Erfaring med Lanthium klorid
: tors 6. jun 2013 10:14
af R.Munk
Jeg bruger Seaklear. Dosere 0,1-0,2 ml om dagen, min po4 er ikke målbar med Hanna. Jeg har 350 liter vand. Ved overdosis kan du se en udfældning, og vandet bliver mælke hvidt. Det aftager i løbet af nogle timer. Ingen bivirkninger herfra
