Side 1 af 1

Osmosebrygning

: søn 2. jun 2013 13:14
af Michael_F
Hej folkens,

Når I laver osmosevand, har I så også en hulens masse overskydende vand som bare løber i afløbet? Eller er det fordi jeg har et af de små anlæg? Jeg lavede 18L igår, og det tog omkring 3-4 timer, men synes godt nok der løber meget vand ved siden af.

Gør jeg noget forkert? Jeg tror det er dette jeg har (fik det med ved brugtkøb af akvarie) http://rent-postevand.dk/shop/index.php ... uct_id=153" onclick="window.open(this.href);return false; - jeg har også et harpiksfilter på.

Re: Osmosebrygning

: søn 2. jun 2013 13:19
af Bingocaller
Har samme anlæg - mit brygger 2 liter på cirka 4 timer så det passer meget godt - og nej det er normalt med spildevand

Re: Osmosebrygning

: søn 2. jun 2013 13:38
af Carsten
Hvis dit vandtryk ikke er højt, så løber der mere vand ved siden af end gennem anlægget.
En tryk pumpe kan ændre en smule på det, men det er først ved de store anlæg at der er en mærkbar forskel

Re: Osmosebrygning

: søn 2. jun 2013 13:40
af Bingocaller
25 liter skulle det stå

Re: Osmosebrygning

: søn 2. jun 2013 13:40
af Michael_F
Okay. Synes bare det er en skam at smide 20-30 liter i afløbet, når jeg skal lave 20liter osmose.

Re: Osmosebrygning

: søn 2. jun 2013 13:51
af Hyldager
Sådan er det desværre med osmoseanlæg. Hos mig ryger der en del mere vand i afløbet end i akvariet, jeg må have et rigtig lavt vandtryk. Det tager mig omkring halvanden time at lave 5 liter. Jeg kobler mit på bruseslangen, og skruer helt op, så der må ryge en del i afløbet.

Re: Osmosebrygning

: søn 2. jun 2013 13:54
af Carsten
Så er det ikke et osmoseanlæg du skal have men et mixbedfilter.
Det filter laver også 0 vand, blot på en anden måde.
Filterne er dyre i indkøb men også når de skal ombyttes. filtermassen klarer 6-800 liter vand før end det skal ombyttes

Re: Osmosebrygning

: ons 5. jun 2013 05:06
af Stig Jest
Spildevandet undgår man jo ikke ved RO anlæg. Ved de små anlæg er faktoren ca. 1:3.
60 liter spildevand for at lave 20 liter osmosevand løber op i ca. 3 kr.
Det er nok ikke den udgift der vælter læsset. Set fra er miljøsynspunkt er sagen dog en hel anden.

Mvh. Stig

Re: Osmosebrygning

: ons 5. jun 2013 06:05
af crazy seahorse
Stig Jest skrev:Spildevandet undgår man jo ikke ved RO anlæg. Ved de små anlæg er faktoren ca. 1:3.
60 liter spildevand for at lave 20 liter osmosevand løber op i ca. 3 kr.
Det er nok ikke den udgift der vælter læsset. Set fra er miljøsynspunkt er sagen dog en hel anden.

Mvh. Stig
Jeg bryder mig heller ikke om vandspildet. Ja, slet ikke om spild overhovedet.
Hvis det generer dig tilstrækkelig meget, så kunne du anskaffe dig et Ionbytter anlæg. Det har jeg haft og der er intet vandspild.
Vandet er renere end RO vand og jeg kan ikke se at der er problemer ved at anvende det, men det ved andre sikkert. Tidligere var det meget anvendt til opdræt i ferskvand.
Der har været lidt om det i en tidligere tråd, her et lille udrag:

Demineraliseret vand
Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Demineraliseret vand eller totalt afsaltet vand, er almindeligt postevand, hvor alle mineraler er blevet fjernet, så man står tilbage med rent vand.
Man laver ofte demineraliseret vand ved at bruge ion-byttere så som zeolitter, som findes i naturen. I demineraliseret vand, er alle mineralerne fjernet, hvor at postevand stadig har alle de mineraler, det har optaget på vej ned gennem jord. Man kan også vælge at bruge demineraliseret vand til kaffemaskinen, så undgår man, at den skal afkalkes.
Demineraliseret vand kaldes blandt andet også totalt afsaltet vand og deioniseret vand. Postevand kan blandt andet også kaldes drikkevand, hanevand og vandværksvand.

Ang Osmose vand er der en del oplysninger her. Der er også en del om de forskellige vandbehandlings metoder/typer.
http://www.hoh.dk/02_processer/omvendt_osmose.shtml" onclick="window.open(this.href);return false;

Et lille uddrag:

Skemaet (klik her) for sammensætningen af omvendt osmose-vand viser, at vandet er næsten lige så rent som totalt afsaltet vand ved ionbytningsmetoden. RO-vand indeholder en mængde kuldioxid molekyler, idet disse molekyler jo er mindre end H2O molekylerne og derfor altid vil passere membranen. Nogle få salt- og bikarbonatmolekyler finder også vej gennem membranen, men ved en inddampning af 1 m3 RO-vand vil restindholdet ligge på ca. 5-15 g.

Det skal lige siges at linket er forældet da firmaet har skiftet navn, men oplysningerne er gode nok.

Erik

Re: Osmosebrygning

: ons 5. jun 2013 12:07
af danafreak
Jeg bruger mit overskudsvand til at vande blomster ude og inde, men mit anlæg giver også ca. 1:1 kan man egentlig ikke også bruge regnvand? har dog aldrig målt på det, det var bare en tanke.

Re: Osmosebrygning

: ons 5. jun 2013 19:40
af amddurin
Michael_F skrev:Okay. Synes bare det er en skam at smide 20-30 liter i afløbet, når jeg skal lave 20liter osmose.
- Der er heller ingen der siger at du skal smide det ud - du kan jo vande haven med det - der er ovenikøbet masser kalk i det, som græsplænen kunne have godt af...

:beer:

Re: Osmosebrygning

: ons 5. jun 2013 22:38
af Michael_F
Jeg bor på 3. Sal i en 2-værelses. Har ikke planter nok til 40L vand :P

Re: Osmosebrygning

: ons 5. jun 2013 22:55
af crazy seahorse
Michael_F skrev:Jeg bor på 3. Sal i en 2-værelses. Har ikke planter nok til 40L vand :P
DET er der råd for.
Forretningerne bugner i øjeblikket.
Har selv lige købt en håndfuld palmer. Dem kunne du snildt have på altanen, hvis du altså har en sådan og ikke har fyldt den allerede.

Erik

Re: Osmosebrygning

: tors 6. jun 2013 06:59
af JHP
Kunne man ikke bare sætte en ekstra membran på udgangen (dobbelt filtrering) derved opnår man vel mindrer spild ik?

Jan

Re: Osmosebrygning

: tors 6. jun 2013 07:47
af Jaku
Rent-postevand. dk har en rigtig god mellem løsning. :

http://rent-postevand.dk/shop/index.php ... uct_id=290" onclick="window.open(this.href);return false;

Bare lige en til Carsten:

Et mix-bed filter kan rense mere end 12000 liter vand før det skal til regeneration. som ca. koster 1200kr.

Re: Osmosebrygning

: fre 7. jun 2013 09:35
af Carsten
Jaku skrev:Rent-postevand. dk har en rigtig god mellem løsning. :

http://rent-postevand.dk/shop/index.php ... uct_id=290" onclick="window.open(this.href);return false;

Bare lige en til Carsten:

Et mix-bed filter kan rense mere end 12000 liter vand før det skal til regeneration. som ca. koster 1200kr.
Hvor har du det fra??

Det jeg har, som er fra HOH.
Da jeg fik det, var beskeden at når det havde lavet 600 liter, så skulle det regenreres, dog kunne jeg få det til at strække længere ved at nedsætte hastigheden på det vand som løb igennem.
Og mængden af vand det kan lave, er også meget afhængig af vandet indhold af kalk og andre mineraller.
Sidst jeg fik det byttet hos HOH kostede det lige omkring 500 kroner.