Side 1 af 1

Ro vand for gammelt?

: søn 19. maj 2013 08:28
af MarkBruhn
Kan RO vand blive for gammelt, når der er blandet balling pulver i dunkene?

Er lige gået over til osmose og i den forbindelse skiftede jeg self. mine balling væsker. Synes væsken i den dunk hvor jeg havde CA i så meget mystisk ud. Skal lige siges var blandet sporestoffer i efter foreskriften også.

God pinse til alle. :-)

Re: Ro vand for gammelt?

: søn 19. maj 2013 08:32
af Carsten
Hvis dunken har været helt ren inden burde det ikke kunne ske.

Du skriver at væsken så mystisk ud, hvordan?

Det eneste jeg kan forestille mig der kan ske er en udfældning, hvis væsken har stået i lang tid uden at blive brugt. Det kan være svært at ramme doseringen 100%, de færrete har så præcise vægte

Re: Ro vand for gammelt?

: søn 19. maj 2013 09:06
af MarkBruhn
Jeg laver dosseringen efter 4 L vand.
Dvs. med 286,4 g Calciumchlorid-dihydrat og 20 ml 1+2 spore element. Holder mine værdier fint med balling. :-)

Væsken har stået blandet fra d. 7-3-13. Bruger kun 30 ml om dagen så der er jo til et stykke tid i sådan en dunk med mit lille forbrug.

Er lige fået over til osmose pga mit dårlige hanevand, så da jeg ville skifte indholdet i dunkene så jeg ligesom sådan en hinde på overfladen i den dunk med CA. Synes ikke indholdet så særlig godt ud i hvert fald. Men det lugtede ik rigtig af noget. Turde ik smage på det også. he he.
Bruger Aqua pulver og sporrestoffer. Og mit hanevand har en No3 på 5 ppm har jeg netop fundet ud af....... Ved ikke om det har haft betydning for blandingen i dunken med mit dårlige vand.

Re: Ro vand for gammelt?

: søn 19. maj 2013 10:57
af Carsten
Det der har været på overfladen, har sandsynligvis været en bakterie hinde.
Den vil jeg mene er uskadelig.
Hinden kommer fordi du ikke har været omhyggelig nok med rengørelsen.

Re: Ro vand for gammelt?

: søn 19. maj 2013 11:02
af MarkBruhn
Har brugt kogende vand og en sprit ny dunk. Tænker lidt der må være noget i hanevandet som er skyld i det. Men alt det burde jo være slut nu med osmose vand.
Kan osmose vand blive for gammelt?

Re: Ro vand for gammelt?

: søn 19. maj 2013 11:21
af Carsten
MarkBruhn skrev:Har brugt kogende vand og en sprit ny dunk. Tænker lidt der må være noget i hanevandet som er skyld i det. Men alt det burde jo være slut nu med osmose vand.
Kan osmose vand blive for gammelt?
Når du har brugt kogende vand, så er det nok både en bakteriehinde og en kalk hinde som ligger over vandet.
Og det er uskadeligt.
Osmosevand bliver kun for gammelt hvis beholderen ikke er helt ren

Re: Ro vand for gammelt?

: søn 19. maj 2013 11:25
af MarkBruhn
Tak for svar Carsten. :-)
Er spændt på at følge målingerne i baljen nu hvor jeg har skiftet over til osmose.