Side 1 af 2
Den blå planet
: søn 14. apr 2013 14:26
af Dyhr
Re: Den blå planet
: søn 14. apr 2013 14:52
af Miwes
JEg glæder mig vildt til at besøge den blå planet, men er klar over at det kan være en træls oplevelse med alle de mennesker der har fået samme ide.
Kommer nok først derover til sommer (hvis det nogensinde bliver sommer), men ligemeget hvor længe man venter, så tror jeg der altid vil være fyldt med mennesker derude.
Fedt med billederne forøvrigt.
VH. Michael
Re: Den blå planet
: søn 14. apr 2013 14:53
af pederrevnørd
Tak forinfo - jeg vil personligt vente noget tid endnu.
Korallerne ser ikke specielt sunde ud, er det blot billederne , eller ?
Mvh
Peder
Re: Den blå planet
: søn 14. apr 2013 14:59
af Bobbe88
pederrevnørd skrev:
Korallerne ser ikke specielt sunde ud, er det blot billederne , eller ?
Det var præcist samme tanke jeg har. Det må vel stadig bære præg af, at det er ret nyt det koralrev?
Re: Den blå planet
: søn 14. apr 2013 15:02
af Gino
Hej Peder. Jeg har også været der og det var værre end ved en koncert! Man står i kø via akvarier osv! Mht korallerne så står nogle af dem rimeligt mens andre ikk men vi skal jo så nok også have i mente at det er nystartet og noget offentligt noget hvor de ikk kan vente de samme som vi private.. men alt i alt et flot sted som klart er et besøg vejr men glæder mig til at se det igen til næste år:-) ps vil gerne snart se dit
akvarie:-) mvh
Re: Den blå planet
: søn 14. apr 2013 15:03
af Gino
Ps acroporaer osv der var mange døde!
Re: Den blå planet
: søn 14. apr 2013 15:54
af pederrevnørd
Gino skrev:Hej Peder. Jeg har også været der og det var værre end ved en koncert! Man står i kø via akvarier osv! Mht korallerne så står nogle af dem rimeligt mens andre ikk men vi skal jo så nok også have i mente at det er nystartet og noget offentligt noget hvor de ikk kan vente de samme som vi private.. men alt i alt et flot sted som klart er et besøg vejr men glæder mig til at se det igen til næste år:-) ps vil gerne snart se dit akvarie:-) mvh
Gino,
Du er altid velkommen
Personligt er jeg ikke helt tilfreds med den blå planet mht koralrev. Kan man ikke gøre det ordentligt, så overlad det til nogen som kan
, eller gør som i Tivoli med plastic, og et enkelt smukt akvarie med sunde koraller- masser af andre steder er det total i topklasse, når jeg ser på hvad internationale akvarier kan.
Håber det blot er begynder/åbnings vanskeligheder
Mvh
Peder
Re: Den blå planet
: søn 14. apr 2013 16:59
af Dyhr
Der var mange slatne
koraller, men mon ikke det kommer med tiden?
Jeg husker ihvertfald nogle smukke eksemplarer i det gamle
akvarie, så det er nok kun et spørgsmål om tid inden alt normaliseres.
Til gengæld har både deres hammerkoraller og klovnefisk en størrelse der ikke kan være i et nano.
Fasttrack køen til dem der allerede har billet, tog tre kvarter.
Kom man uden billet, tog det 5 minutter....
Derudover er der vildt mørkt derinde, så man bliver nemt væk fra hinanden, hvilket kunne høres på råben og skrigen af og til.
Personligt synes jeg at det er en oplevelse man ikke skal snyde sig selv for, meeen, det er vist mest for arkitekturens skyld.
Re: Den blå planet
: tirs 16. apr 2013 19:11
af Saltvand
Hej alle sammen.
Ville lige give svar på hvorfor koralrevet ser ud som det gør, og planen med det.
Først kan jeg lige sige at koralrevs anlægget er på ca.180.000 liter vand, selve akvariet er på ca. 100.000 liter, resten er aklimaten,
skummer og sumpe.
Men der har været vand i Systemet siden ultimo november og det har kørt rigtigt godt end til for godt 6 uger siden, her skete der desværre det at et anlæg i det fjerne hjørne af huset blev startet op for første gang, men dette ferskvandsanlæg havde en fejl, som gjorde at alt retur vandet løb tilbage i mit koralrev, og derfor er mange af vores
sps enten døde ellers står de dårligt.
Nu her, er vi på vej op igen men som mange af jer ved tager det tid. Vi har sat et par nye
koraller i som "
test" og de ser ud til at trives fint. Vi er i fuld gang med at få et par hundrede nye
koraller hjem samt få gang i Kalkalge væksten igen, også skal det nok blive et flot rev.
Vi satser meget på koralrevet, og håber at kunne give jer en positiv overraskelse efter sommerferien. Hermed ikke sagt det ikke er fedt at se nu
Jeg kan lige sige at menneske mængden er ved at være rimelig nu her, jeg kan især anbefale mandag aften hvor vi har åbent til 21.00!!! Her et ikke så mange mennesker men en hyggelig stemning.
Håber vi ses på planeten.
Re: Den blå planet
: tirs 16. apr 2013 19:40
af Bobbe88
Saltvand skrev:Hej alle sammen.
Ville lige give svar på hvorfor koralrevet ser ud som det gør, og planen med det.
Først kan jeg lige sige at koralrevs anlægget er på ca.180.000 liter vand, selve akvariet er på ca. 100.000 liter, resten er aklimaten, skummer og sumpe.
Men der har været vand i Systemet siden ultimo november og det har kørt rigtigt godt end til for godt 6 uger siden, her skete der desværre det at et anlæg i det fjerne hjørne af huset blev startet op for første gang, men dette ferskvandsanlæg havde en fejl, som gjorde at alt retur vandet løb tilbage i mit koralrev, og derfor er mange af vores sps enten døde ellers står de dårligt.
Nu her, er vi på vej op igen men som mange af jer ved tager det tid. Vi har sat et par nye koraller i som "test" og de ser ud til at trives fint. Vi er i fuld gang med at få et par hundrede nye koraller hjem samt få gang i Kalkalge væksten igen, også skal det nok blive et flot rev.
Vi satser meget på koralrevet, og håber at kunne give jer en positiv overraskelse efter sommerferien. Hermed ikke sagt det ikke er fedt at se nu
Jeg kan lige sige at menneske mængden er ved at være rimelig nu her, jeg kan især anbefale mandag aften hvor vi har åbent til 21.00!!! Her et ikke så mange mennesker men en hyggelig stemning.
Håber vi ses på planeten.
Dejligt med lidt insider-viden

Jeg tror jeg taler for flere, hvis jeg siger, at en tråd magen til den om Tivolis akvarie vil blive positivt modtaget blandt forummets brugere

Re: Den blå planet
: tirs 16. apr 2013 20:02
af Lord Mike
Hejsa
Syntes godt nok det er trist at akvariet ser ud som det gør nu

specielt når man ved hvordan det stod kort tid inden i åbnede op for gæster på planeten. Er der sket noget med den meget imponerende fiskebestand i har i akvariet?
Du må op på hesten igen Thomas, og så ses vi mandag på kursus

Re: Den blå planet
: tirs 16. apr 2013 20:27
af Flemming
Jeg vil berette om en super god oplevelse jeg havde derinde i går med Thomas.
Jeg donerede lidt
koraller til Den Blå Planet og Thomas kvitterede med en personlig total rundvisning og gennemgang Back-stage! wow en oplevelse. Det er simpelthen imponerende at se bagved.
Selvom der havde været dette uheld Thomas skriver om, synes jeg billederne der er vist i tråden snyder lidt. Det er altså langt bedre nu. Jeg er sikker på indenfor relativ kort tid dette kommer til at spille igen. Jeg kan kun anbefale andre at tage ind og få et kig. Fiskene de har er super flotte og store eksemplarer. Big thumbs-up herfra!
Re: Den blå planet
: tirs 16. apr 2013 21:13
af Dyhr
Flemming og Thomas - I skal ikke komme med sådan nogle beretninger i min tråd UDEN billeder!!!!!
Når man har fuld adgang til det hele, så er man da næsten forpligtet til at dele oplevelsen med os andre

Re: Den blå planet
: tirs 16. apr 2013 21:44
af Flemming
Dyhr skrev:Flemming og Thomas - I skal ikke komme med sådan nogle beretninger i min tråd UDEN billeder!!!!!
Når man har fuld adgang til det hele, så er man da næsten forpligtet til at dele oplevelsen med os andre

Griner... ha ha...ja det må Thomas gøre hvis han vil. Jeg var alt for optaget af at måbe så kameraet blev i lommen

Re: Den blå planet
: ons 17. apr 2013 08:05
af Macdoo
Jeg har lige været derude og donere et par
koraller. Her er et par billeder bag oceantanken af skummerne.
Re: Den blå planet
: ons 17. apr 2013 10:05
af crazy seahorse
Flemming skrev:Dyhr skrev:Flemming og Thomas - I skal ikke komme med sådan nogle beretninger i min tråd UDEN billeder!!!!!
Når man har fuld adgang til det hele, så er man da næsten forpligtet til at dele oplevelsen med os andre

Griner... ha ha...ja det må Thomas gøre hvis han vil. Jeg var alt for optaget af at måbe så kameraet blev i lommen

Ved du hvad Flemming. Jeg var der ude for nogen tid siden fordi jeg skulle købe en køler af dem.
Thomas var så venlig at vise os rundt nu vi var der.
Med skam at melde var jeg så overvældet af alle de ting jeg så, hvor stort det hele var, at jeg også glemte at tage billeder.
Tanken strejfede mig ikke engang, hvilket jeg godt kan ærgre mig over nu for der var virkelig noget at kigge på.
Erik
Re: Den blå planet
: ons 17. apr 2013 10:09
af Bingocaller
Ville Thomas ikke lave en guidet tur? Det ville sgu være konge!
Re: Den blå planet
: tors 18. apr 2013 10:48
af Lord Mike
Syntes faktisk det er lidt sjovt at se hvad det har udviklet sig til efter mit første besøg hvor jeg tog disse 2 billeder af Ocean tanken.
Re: Den blå planet
: lør 20. apr 2013 12:39
af Bobbe88
Til jer der har besøgt akvariet:
Hvornår er det bedst at komme i forhold til fodring og andre planlagte aktiviter?
Evt en som kort kan opremse tidsplanen?
Re: Den blå planet
: lør 20. apr 2013 14:33
af Hougaard
Bingocaller skrev:Ville Thomas ikke lave en guidet tur? Det ville sgu være konge!
Det arbejder vi på

Re: Den blå planet
: lør 20. apr 2013 15:30
af Macdoo
Bobbe88 skrev:Til jer der har besøgt akvariet:
Hvornår er det bedst at komme i forhold til fodring og andre planlagte aktiviter?
Evt en som kort kan opremse tidsplanen?
Hverdage
10.30PIRATFISK3.000 barberbladsskarpe gebisser bliver fodret.11.30SØLØVE UNDER ÅBEN HIMMELOplev søløverne få tjekket deres luffer, tænder og blive trænet.12.30OCEANETØrnerokker, hammerhajer og enorme barser har stor appetit. Se dem blive fodret i det store 4 mio. liter Oceanakvarium. 13.30FUGLEFJELDFodring af de enorme helleflyndere og bidske havkatte fra det iskolde Atlanterhav. 14.30SØLØVE UNDER ÅBEN HIMMELOplev søløverne få tjekket deres luffer, tænder og blive trænet.15.00OCEANETØrnerokker, hammerhajer og enorme barser har stor appetit. Se dem blive fodret i det store 4 mio. liter Oceanakvarium. 16.00PIRATFISK3.000 barberbladsskarpe gebisser bliver fodret.17.00KORALREVETS SKATTEKISTESe alle de farverige, finurlige og fantastiske koralfisk få mad.19.00 (hver mandag)OCEANETØrnerokker, hammerhajer og enorme barser har stor appetit. Se dem blive fodret i det store 4 mio. liter Oceanakvarium. 17.00 & 19.00 (kun mandag d. 22. april, 29. april og 6. maj) OCEANETHvordan flytter man hajer og piratfisk? Sebastian Klein fra ’Sebastian på dybt vand’ på DR Ultra fortæller om vilde udfordringer med at flytte dyrene fra det gamle Danmarks Akvarium til Den Blå Planet.
Re: Den blå planet
: lør 20. apr 2013 15:32
af Macdoo
Taget her fra
http://www.denblaaplanet.dk/om-den-bl%C ... m/hverdage" onclick="window.open(this.href);return false;
Re: Den blå planet
: lør 20. apr 2013 15:49
af Bobbe88
Perfekt! Har ellers gennemsøgt deres side efter den

Re: Den blå planet
: fre 14. jun 2013 06:23
af DrMonty73
Hej Alle.
Jeg har lige været en tur med mit firma på guidet tur rundt i teknikken

(God DAMN det er vildt)
Jeg smider lige en flok teknikbilleder op.
Men jeg vil først lige takke den dykker/dyrepasser der viste os rundt. Det var virkelig spændende at være med bag glasruderne.
Billeder:

- Kontrolrum

- Sandfiltre

- UV anlæg 12x600W (Dem var der så en stribe af

- Nitratfilter

- Adgang til toppen af skummerne

- Så har man en idé om skummerhøjden

- Skummere

- Returløb
Mvh
Re: Den blå planet
: fre 14. jun 2013 06:43
af DrMonty73
Re: Den blå planet
: fre 14. jun 2013 08:02
af Carsten
DrMonty73 skrev:
Men jeg vil først lige takke den dykker/dyrepasser der viste os rundt. Det var virkelig spændende at være med bag glasruderne.
Mvh
Det var jo Thomas
Re: Den blå planet
: fre 14. jun 2013 09:33
af DrMonty73
Det var Thomas han hed... Det er rigtigt
Men godt det var det.
Mvh
Re: Den blå planet
: fre 14. jun 2013 19:35
af MoG
Overvejer at tage i den blå planet imorgen lørdag med ungerne.... Nogen der ved hvor meget pres der er på, en lørdag efterhånden??
Nogen der eks. har besøgt planeten en af de sidste lørdage..?
Re: Den blå planet
: fre 14. jun 2013 20:58
af MoG
Ingen?
Re: Den blå planet
: lør 15. jun 2013 06:27
af Knut-Arne Berg
Ett fantastiskt stort og imponerendes
akvarie jere haver fått der nede,og besøkte det selv en Lørdag,sist gang jig var i dk i begyndelsen af Maj
Køen for å komme ind var laang..og det gikk en god time før vi kom indenfor dørene den gang hsker jig,og om det bliver bedre nu i hoved sesongen..
Men en stor opplevelse når en først kom ind,og likte spesielt godt det store korall revet de havde,udover den store hajtanken(ett rent hav!)
Litt sjenerendes att en kunne se så godt brytningen i skjøtene så godt på akrylplatene i hajtanken,men det lar sig sikkert ikke gøres annerledes,grunnet størrelse,vekt og tykkelse,så fullt godkjent anyway
(Bestiller/betaler en biletter på forskudd.slipper en den store kø ved inngangen registrerte jig,og vi havde ikke gjort dette,derfor gikk det lang tid å komme sig ind.