Side 1 af 1

Saltvandsbutikker

: man 23. okt 2006 17:45
af Pura Vida


hey. nogen herinde der ved om der er nogle saltvandsbutikker i midt og vest jylland? har lige fundet saltvandsbutikken.dk i galten og den skal jeg klart over at kigge i. men er der andre? :D

og så er det mega scært at finde saltvandsakvarier med huller og overløb. nogen der kender nogle steder eller sider jeg kan finde nogen?

: man 23. okt 2006 17:51
af jthyge

: man 23. okt 2006 17:51
af Mikkel E
Der er også John's saltvandsfisk, når du nu skal et smudt forbi Århus.

Det er fordi de som regel skal bestilles, prøv at ringe til forhandlerne så kan de sikkert lave et med overløb og huler, til dig.

Ellers kig på forhandlerlisten her på siden.

: man 23. okt 2006 17:53
af Pura Vida
fuck det var sgu hurtigt I svarede. :o) tak for det.

: man 23. okt 2006 17:55
af Pura Vida
hehe ja den der er tættest på mig har selvfølgelig ik en hjemmeside. nogen der kender den i Viborg? har de noget fedt?

: man 23. okt 2006 17:56
af Pura Vida
den i Viborg

: man 23. okt 2006 18:07
af Mathias_C
bonnie i viborg skulle være en fin butik, men ved dog ikke hvor meget de har hjemme lige pt. men du har jo ikk så langt så tag da ind og se....! hvad regner du med at skulle starte op med ...?

: man 23. okt 2006 18:18
af Lars M
De har fået langt flere fisk, siden de har fået ny butik. Den ligger i Gravene, Viborg.
Det er mest en butik med fisk. De har ikke stenkoraller men en del blødkoraller.
God service. Men måske ikke stedet, hvis du vil starte med at få en masse information, så vil jeg anbefale John's saltvandsfisk. Kom med en kage, og du får alt at vide :)
Det var der jeg fik min første viden.

Ring først 86 17 96 17.

: man 23. okt 2006 18:24
af Pura Vida
haha kage. okay husker jeg lige. har ingen erfaring med saltvand. har haft nogle ferskvand, men er som så mange andre mega betaget af saltvands akvarier. men skød tanken væk fordi alle sagde det var ih åh så dyrt og svært. men nu har jeg fået mod på selv at prøve. men ved ik helt med størrelsen. måske 350L ved at være nogle år siden jeg havde akvarier. så skal lige ned og kigge størrelser. men sys nu stadig det er dyrt at starte saltvand op.

: man 23. okt 2006 20:44
af muldfred
Kom med en kage, og du får alt at vide
Det var der jeg fik min første viden.
Typisk jysk , kom med en kage til kaffen og få en sludder for en sladder :)

: man 23. okt 2006 20:54
af Nolan
Ja, kom til Sjælland, smid en tusse og få en spand l... i hovedet.

:lol:

/Kim

: man 23. okt 2006 21:18
af Pura Vida
hehe ja morten kom med kage så giver jeg kaffe. nolan så må du komme med spanden ;o)

: tirs 24. okt 2006 22:58
af hanxa
Nogen der kender gode webbutikker med ting til saltvand, mangler lige lidt links :)

: tirs 24. okt 2006 23:08
af snogen
se lige i forhandler listen

men eakvariet.dk er da et godt sted at starte
akvarieudstyr og der er flere

mvh snogen