Side 1 af 1

Gadgets freak - udstyr til saltvandsakvarier

: søn 7. apr 2013 09:51
af Miwes
Nu har jeg været væk fra scenen længe og dengang jeg havde mit saltvand, var der koblet en (gammel model) IKS-computer til, men den er der vel ikke mange som bruger nu ?

Er der ikke nogen som har lavet en kontroller der kan kobles til f.eks. ens iPad/computer ?

Som sagt kan det være at der ikke er sket det store i alle de år jeg har været væk fra hobbyen, men det kunne da være spændende, hvis nogen af jer kunne opdaterer med nye gadgets til vores hobby :wink:

Vh. Michael Westermann

ps. ved godt at der er sket rigtig meget på LED, uden dog at vide særligt meget om dette lys.

Re: Gadgets freak - udstyr til saltvandsakvarier

: søn 7. apr 2013 10:36
af S1m0n
Prøv tag et kig på f.eks aquatronica's nye "Black box" controller som kommer på markedet meget snart.
http://www.aquatronica.com/index.php/en ... ler-detail
Eller den nye touch controller ku os være en mulighed:)
Går selv og venter på Black box controlleren:)

Re: Gadgets freak - udstyr til saltvandsakvarier

: søn 7. apr 2013 10:50
af Carsten
Selvom du har været væk, så er der ikke sket nogen større revolution på det felt.
Men det ville da være en oplagt ting at lave noget der kunne bruges på en tablet. Men også blot nye måle ting f.eks Ca . der er lavet små Calcium målere, men de koster desværre en formue i USA ca 300 Us$

Re: Gadgets freak - udstyr til saltvandsakvarier

: søn 7. apr 2013 11:23
af minedykker
nu er mit net ikke så hurtig der hvor jeg sider i verden men siger at der til Black box controller kommer ca sensor til den ?

Re: Gadgets freak - udstyr til saltvandsakvarier

: søn 7. apr 2013 12:02
af Carsten
minedykker skrev:nu er mit net ikke så hurtig der hvor jeg sider i verden men siger at der til Black box controller kommer ca sensor til den ?
Hvor har du læst det??

Re: Gadgets freak - udstyr til saltvandsakvarier

: søn 7. apr 2013 12:04
af hellfish
Tror han spørger om der gør Carsten :)

Re: Gadgets freak - udstyr til saltvandsakvarier

: søn 7. apr 2013 12:08
af gnizten
GHL Profilux kan både kontrolleres fra PC, IPAD, Smartphone, IPHONE, så det er det ikke det store revolutionerende i. :-), Jeg nyder meget at jeg fra Smartphonen let kan holde øje med systemet når jeg er væk hjemmefra, Jeg kan se alt. Men hvor ville det rigtigt nok være lækkert hvis vi kunne få en Ca, eller KH probe, så vi også kunne kontrollere/overvåge disse ting elektronisk. :-) Computeren er monteret i teknikrummet, og min GHL touch pad, ved siden af akvariet, så jeg her også let kan monitorere/kontrollere. ..

Re: Gadgets freak - udstyr til saltvandsakvarier

: søn 7. apr 2013 12:14
af Carsten
hellfish skrev:Tror han spørger om der gør Carsten :)
Ok, så misforstod jeg ham, jeg aner intet om de der Aqautronic controllere.

Her er så linket til den Ca måler
http://www.marinedepot.com/American_Mar ... ID-vi.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Re: Gadgets freak - udstyr til saltvandsakvarier

: søn 7. apr 2013 12:40
af Miwes
Takker for links...det vil jeg tjekke ud og lidt er der da sket ;-)