Side 1 af 1

Lim under vand

: man 28. jan 2013 11:39
af macc
Hej der ude :-)

-jeg har fjernet min indvendige sump da jeg skal ha den rykket lidt:. Den var linet fast på bunden med silikone... Er der nogen som har nogle forslag til hvordan jeg for sag sumpen fast på bunden igen... Akvariet er fyldt med vand... Og man kan vel ikke bruge almindelig akvarium silikone under vand? Eller hvad? Nogen forslag? :-)

Re: Lim under vand

: man 28. jan 2013 11:42
af Carsten
Der er kun en silicone som duer under vand, i saltvand.
Den hedder Tec7. Den er ikke billig. Hvad den koster ved jeg ikke,
men får en del år siden kostede den knapt 200

Re: Lim under vand

: man 28. jan 2013 12:48
af Monica&Jacob
den handler vi med hos os.
den står til ca 100-110 kr nu.
men tror ikke den vil være god at bruge. mener den er med fungicider (svampe gift )

Re: Lim under vand

: man 28. jan 2013 13:58
af Carsten
jacobfisk skrev:den handler vi med hos os.
den står til ca 100-110 kr nu.
men tror ikke den vil være god at bruge. mener den er med fungicider (svampe gift )
Kunne det tænkes at der findes en med og en uden svampegift?

Re: Lim under vand

: man 28. jan 2013 14:00
af Carsten
Fandt også lige denne her, om den så også å bruges i saltvand ved jeg ikke, men det må forhanleren kunne svare på
http://minizoo.dk/Saltvand/Øvrigtudstyr ... one-290-ml

Re: Lim under vand

: man 28. jan 2013 15:40
af macc
Det skader da ikke af bruge almindelig akvarie silikone? Eller hvad? Hvis jeg kan få det til at tørre under vand

Re: Lim under vand

: man 28. jan 2013 16:00
af kodyl

Re: Lim under vand

: man 28. jan 2013 17:12
af Carsten
macc skrev:Det skader da ikke af bruge almindelig akvarie silikone? Eller hvad? Hvis jeg kan få det til at tørre under vand
Jo, der er noget i siliconen der ikke er så godt at få ud i vandet, husker bare ikke hvad det hedder.
Derudover hæfter silicone ikke på noget som er fugtigt, og det må vi jo være eninge om at et fyldt akvarie er.

Re: Lim under vand

: tirs 29. jan 2013 20:21
af Saltvand
Der er en undervands silikone som eldorado fører, den hedder orca. Tror du kan få den hos den lokale dyrehandler, ellers kan de skaffe den. Den har jeg brugt mange gange under vand

Re: Lim under vand

: ons 30. jan 2013 08:49
af Knut-Arne Berg
Er den samme Thomas(saltvand) nevner,og jig købte en slig hos moby i fjor,og den fungerte fint her hos mig under vand :wink:
Merket ingen reaksjoner på fisk eller koraller i eftertid :GO