Side 1 af 1

Sorte pletter.... ?

: man 5. nov 2012 13:18
af Nolan
Min svigersøn har opdaget, at hans Z. scopas og et par sorte klovne har fået sorte pletter. De resterende fisk ser upåvirkede ud.
Jeg er totalt blank men nogen søgning på nettet og herinde ledte til "Black spot desease".

Denne parasit er ukendt for mig men så vidt jeg kan forstå, kan et ferskvandsdyp hjælpe på det?
Er der nogen, der har erfaringer med det?
Hvordan forhindrer man lige, at fiskene bare bliver smittet igen? At holde fiskene ude af baljen i flere måneder, er ikke rigtigt en mulighed for ham.

Idéer modtages gerne.

/Kim

Re: Sorte pletter.... ?

: man 5. nov 2012 13:30
af Ryom
Mener at kunne huske at det har været oppe før herinde.
Det er vidst en ret ubehagelig sygdom at komme af med igen..

Re: Sorte pletter.... ?

: man 5. nov 2012 14:02
af wtfdic_dk

Re: Sorte pletter.... ?

: man 5. nov 2012 14:16
af Thue
Måske prazipro kunne være løsningen på problemet.

Det er meget bruget imod flukes og andre worms infektions, og hva jeg kan komme frem til så skulle black ich være en form for orm

http://www.reefcentral.com/forums/showt ... ?t=2030851

Re: Sorte pletter.... ?

: man 19. nov 2012 23:00
af Ulle
Da jeg fik en frogspawn stak den mine klovnfisk, og de fisk sorte prikker men de gik væk efter nogle dage! håber ikke det er en sygdom du hat fået i baljen :(

Re: Sorte pletter.... ?

: man 19. nov 2012 23:16
af Nolan
Tjah, nu er det ikke min balje det drejer sig om :-)

... det har kostet en del fisk men de tilbageværende ser upåvirkede ud og der har ikke været dødsfald den sidste uges tid.
Flere af fiskene så fine ud om morgenen men var så bukket under om aftenen. Alle forsøg på behandling blev droppet, da forsøg på indfangning stressede de stakkels dyr (forholdsvis lille balje med mange sten og masser af koraller).

Planen er, at se det an nogen tid og så tage den derfra.

/Kim

Re: Sorte pletter.... ?

: ons 21. nov 2012 11:28
af Thue
mener at prazipro kan bruges direkte i akvarier med koraller og små dyr, det er vidst kun søfjer der ikke kan tåle det, hvis det skulle komme på tale engang

Re: Sorte pletter.... ?

: ons 21. nov 2012 11:35
af Mikki
Ved der er nogle fiskearter der for pletter ved stress eller mistrivsel. Nu kender jeg ikke alle arter i det på gældne akvarie. men kan læse at der måske ikke er så meget fri plads og nogle arter er meget teritoriale og vil kæmpe om pladsen. da du skriver at det kun er nogle af dem der får pletter, tænker jeg om der kan være arter der ikke vil gå samme og derved kæmper om pladsen hvilken kan give dem stress/pletter?

Re: Sorte pletter.... ?

: ons 21. nov 2012 23:47
af Nolan
Fiskene har gået sammen i flere år. Vi flyttede akvarium og indhold fra den tidligere ejer og et par uger senere brød det ud. Intet nyt er tilført.

Anyway; nu ser vi det an og så må der jo suppleres med lidt fisk på et tidspunkt.

/Kim