Side 1 af 1

Fosfat problem

: man 16. apr 2012 15:38
af Jesper Kolding
Hey folkens

Jeg har et problem med for høj fosfat, bruger hanna og den målte 0,18 igår

Kan ikke helt finde ud af hvad jeg skal gøre, har løst så meget at jeg er blevet helt rundtosset hehe

Re: Fosfat problem

: man 16. apr 2012 16:08
af amddurin
Rowaphos, VSV eller Macroalger er bare de første 3 muligheder... (VSV/VV/V/Biopellets virker kun hvis der osse er NO3 tilstede har jeg hørt.)

:beer:

Re: Fosfat problem

: man 16. apr 2012 16:42
af Jesper Kolding
Jeg har caulerpa alger i sumpen

Hmm kan det være pga jeg ikke har høstet dem at der er for meget fosfat? Både NO2 og 3 ligger på 0 jeg bruger elos test og hanna til fosfat

Re: Fosfat problem

: man 16. apr 2012 16:49
af Saltvandrasser.dk
Der er ikke nogen luftbobler i glasset når du tæster vel? Det må der ikke være for den kan teste helt skævt, lad være med at ryste glasser for at opløse dit pulver, og heller ikke nogen fedt finger :)

Re: Fosfat problem

: man 16. apr 2012 17:51
af Jesper Kolding
Haha der er sygt mange bobler, de sidder på selve glasset hele vejen ned, syntes ikke kr kan fjerne dem, så troede det var meningen.

Men kan pulveret godt blive opløst uden at ryste ?

Re: Fosfat problem

: man 16. apr 2012 20:07
af Saltvandrasser.dk
Så tester den også forkert! Du kan godt få det opløst, bare ikke vandet er alt for koldt det står også i din manual..
Ellers kan du se det her, prøv at teste dit vand igen efter det hun gør og se hvad den viser :)


Re: Fosfat problem

: man 16. apr 2012 20:40
af Jesper Kolding
Så har jeg gjort som i videoen hehe og den ligger på 0.09 nu, så det er da fremskridt :-D
Mange tak for hjælpen :-)

Er der andet end de alger jeg har i sumpen som kan anbefales ? :-)

Re: Fosfat problem

: man 16. apr 2012 22:08
af amddurin
Jeg ville bruge en anden type alge, da dem du bruger kan gå i opløsning og derved frigive både NO3 og PO4 tilbage i vandet.. :beer:

Re: Fosfat problem

: man 16. apr 2012 22:16
af Jesper Kolding
Ahh okay, det vidste jeg så ikke hehe, der er en del af dem og kan egentlig godt se nogle som godt kunne ligne at de er ved at opløse sig.

Hvilke alger vil du så anbefale mig? :-)

Re: Fosfat problem

: tirs 17. apr 2012 00:47
af amddurin
Den her er jeg selv på jagt efter Chaetomorpha...

:beer:

Re: Fosfat problem

: tirs 17. apr 2012 09:45
af Saltvandrasser.dk
Caulerpa er nu en ganske fin alge, bare du husker at høste lidt af den så den ikke bliver for stor, du for ikke dit næring ud af baljen før du høster, bare du husker det går det nok, det er jo også først at den dør at den frigiver det den har optaget !Det kan den gøre når der ikke er mere at leve af evt fordi den er blevet for stor og udvokset, så høst, høst og holde øje med stue planten :)