påskeæg ?
: ons 4. apr 2012 10:53
fik denne i gave i går mit bud er scolymia hvad siger i
Prøv at kigge på denne tråd.haffelaf skrev:hvorfor Acanthophyllia og ikke scolymia![]()
Min erfaring med disse typer er, at de helst skal stå lidt dunkelt.haffelaf skrev:ok tusind tak det var også lidt det jeg selv læste mig til på nettet
har desværre ikke rigtigt mulighed for at stiilr drn i skygge.
tænk jeg skulle få en acan dem har jeg godt nok salvlet noget over![]()
ved godt svaret er i andre tråde men hvordan nurser jeg den så allerbedst.
Det kan du sikkert godt. De er ikke kræsne. Bare du ikke har rejer i. De piller nemlig maden ud af munden på dem.haffelaf skrev:finder noget solfilm til den![]()
medhensyn til fodring kunne man så give den en mast reje i nat ?
Ja, det ser da ok ud. Den står jo med en del inde og en del ude. Så det må række.haffelaf skrev:mente punktfodre
ny placering
er det ok
Som nævnt så virker det ikke som om de er kræsne, så det burde den tage.haffelaf skrev:ok vil prøvve synes den ser sulten ud
er det ok med reje ?
Alle mine gik heller ikke til bordet med det samme som dem der er på billederne gjorde.haffelaf skrev:prøvede her til morgen men kunne ikke rigtigt få den til at tage noget.
gav den en knust reje med slukket cirk,det reagerede denikke rigtigt på.
den er dog lidt opsvumlet i den ene side det tager jeg som et godt tegn
tålmodighed er ikke lige min stærke side.
det er svært at se fremskridt når man kikker hvert kvarter![]()
flere spørmål:
er det dårligt tegn at den står med åben mund
er pellet det bedste nemmeste
hvordan ser tentakler ud