Side 1 af 1
Montipora dør
: fre 30. mar 2012 06:58
af jimmi
Jeg er lige kommet hjem fra en tur til sverige og kan se at min
montipora pladekoral har fået nogle døde pletter på ca. 30% af korallen. Den har vokset godt og jeg trodede da også alt var som det skulle være da jeg tog afsted for 4 dage siden.
Er det rtn eller hvad skal jeg kigge efter....? Jeg trænger til at få lavet nogle nye målinger så derfor er de ikke lige skrevet med.
Re: Montipora dør
: fre 30. mar 2012 08:33
af AndersGS
I aften efter lyset er slukket - så tag lige en lommelygte og se efter små nøgensnegle..
De ser sådan ud:
Nudibranches
Re: Montipora dør
: fre 30. mar 2012 09:16
af Carsten
Og når andres skriver små, så er det kun omkring 5 mm ialt.
På de døde pletter, ligger der så ligesom noget slam?
Re: Montipora dør
: fre 30. mar 2012 10:44
af jimmi
Der ligger lidt slam ja, jeg finder lommelygten frem i nat.
Men det ligner lidt at vævet bare falder af - i morges synes jeg polypperne så lidt hævede ud. De 3 andre
montipora ser fine ud - det samme med resten af korallerne.
Øv - det er altid ynglings korallen det går ud over. Hvis det er rtn - smitter det så eller hvad siger de gode råd?
Re: Montipora dør
: fre 30. mar 2012 10:51
af Carsten
Det lyder helt som om du har fået besøg af de frygtede små
snegle.
Der er ikke rigtig nogen kur mod dem, andet en håndarbejde.
Tag korallene op og skrub dem forsigtigt på undersiden med en ren tandbørste.
Sneglene samles på undersiden af korallen om dagen, hvor deres æg også sidder. En god kraftig lup er at foretrække.
De kan udryddes men det kræver en indsats straks, og du skal regne med at have fat i korallerne ca 1 gang om ugen i et par måneder. Og så kan der alligevel godt pludseligt dukke en enkelt snegl op siden hen.
Re: Montipora dør
: fre 30. mar 2012 11:10
af AndersGS
Et
gylte-team er godt at have. Fx. Halichoeres chrysus m.fl.
Men som Carsten siger er det et stort arbejde!
Re: Montipora dør
: fre 30. mar 2012 12:12
af Søren Ravn
jimmi skrev:Jeg er lige kommet hjem fra en tur til sverige og kan se at min montipora pladekoral har fået nogle døde pletter på ca. 30% af korallen. Den har vokset godt og jeg trodede da også alt var som det skulle være da jeg tog afsted for 4 dage siden.
Er det rtn eller hvad skal jeg kigge efter....? Jeg trænger til at få lavet nogle nye målinger så derfor er de ikke lige skrevet med.
prøv lige at se denne tråd.
http://www.saltvandsforum.dk/viewtopic.php?f=6&t=29740
ca 50% af min monti døde, men lige pludselig stoppede det. og et par månder efter var den helt rask igen.
Tjek lige dine værdier
Re: Montipora dør
: fre 30. mar 2012 15:08
af jimmi
Tak for rådene - jeg finder lommelygten frem i aften og får målt mine værdier.
Søren: gjorde du ikke noget for at det stoppede? Min er så lille så den er nok desværre helt væk om et par dage.
Re: Montipora dør
: fre 30. mar 2012 18:33
af Søren Ravn
Søren: gjorde du ikke noget for at det stoppede? Min er så lille så den er nok desværre helt væk om et par dage.[/quote]
nej den fik bare lov til at passe sig selv
Re: Montipora dør
: lør 31. mar 2012 21:18
af jimmi
Så har jeg kigget med lommelygten og lavet målinger. Ingen
snegle at se, jeg har haft den oppe og se på undersiden også.
Målinger, Red sea
test sæt:
PO4 0,04 - 0,08
Ca 435
PH 8,4
Mg 1560
NO3 o,o
KH 7,7
Min PO4 er for høj, men det har den altid været, den vil ikke falde selvom jeg stort set ikke fodrer. Korallen har jeg haft i ca. 2 måneder og den er vokset fint indtil for få dage siden altså.
Re: Montipora dør
: lør 31. mar 2012 21:22
af Carsten
jimmi skrev:Så har jeg kigget med lommelygten og lavet målinger. Ingen snegle at se, jeg har haft den oppe og se på undersiden også.
Målinger, Red sea test sæt:
PO4 0,04 - 0,08
Ca 435
PH 8,4
Mg 1560
NO3 o,o
KH 7,7
Min PO4 er for høj, men det har den altid været, den vil ikke falde selvom jeg stort set ikke fodrer. Korallen har jeg haft i ca. 2 måneder og den er vokset fint indtil for få dage siden altså.
Hmm! det lyder ikke for lovende, for så er der noget generelt galt i akvariet.
Hvor længe har akvariet stået?
Jeg har noget Lanthium klorid, hvis du vil prøve det.
Re: Montipora dør
: lør 31. mar 2012 21:30
af jimmi
Hej Carsten,
Jeg tror også jeg vil lave et par vandskifte over påsken, bare for en sikkerheds skyld.
Akvariet har kørt siden 4/1-2012 - og der er ikke
fisk i endnu. Alt andet ser ud til at trives fint.
Jeg har selv 200 g Lanthium klorid stående, men jeg oplevede at de små slangesøstjerner begyndte at vride sig efter jeg havde doseret 2 ml/døgn i et par dage (i en 5 my sok). Så jeg tør ikke bruge det i det lille system.
Re: Montipora dør
: lør 31. mar 2012 21:33
af Carsten
Ok! hvis Lantium ikke er sagen, hvad så med noget Rowaphos?
Men det er jo ikke sagen, hvis du allerede inden der kommer noget højere liv i har fosfat problemer.
Når der ikke er nogen
fisk i, hvad er det så du fodrer??
Re: Montipora dør
: lør 31. mar 2012 21:40
af jimmi
Det er min DSB jeg fodrer ca. en gang om ugen med 1/4 - 1/3 artemia blok (skyllet) eller lidt fiskefoder der dropper ned på bunden.
Akvariet har kørt siden 4/1-2012 og der er stadig ikke
fisk eller andet i.
Jeg har købt noget Aqua Medic Antiphos som jeg vil bruge i små doser i et lille filter.
Re: Montipora dør
: lør 31. mar 2012 22:32
af Carsten
Tvivler på at det er godt lige frem fysisk at fodre sandet. Og du skal nok ikke stille nogen større forventinger til sådan en DSB.
Der kommer nok alt for meget foder ned til den. Hvis du absolut skal bruge noget, så vil 1 optøes artemia være nok. Dit
akvarie er kun på 30 liter, og næringsophobningen sker alt for hurtigt.
Inden du farer ud og investerer i flere filtre, så stop total med nogen form for fodring i akvariet, og se om værdierne ikke kommer på plads uden de store foranstaltninger.
Du kna evt. prøve at skifte noget vand, og se om det ikke ændrer noget, samtidig med at du stopper fodringen af sandet.
Jeg har selv prøvet med antiphos fra AM, men synes ikke det fungerede.
Re: Montipora dør
: søn 1. apr 2012 16:02
af jimmi
Hej Carsten,
Kan du ikke uddybe den lidt. Ifølge min Ron Shimek bog skal den fodres regelmæssigt for at sikre at sandet bliver vendt ordentligt og indeholder rigeligt dyr. Hvorfor skal jeg ikke forvente meget af den, den er jo temmelig stor i forhold til akvariet, ca. 50 x 40 med en dybde på 12 - 15 cm.
Når jeg fodrer er det synlige foder på sandbunden væk i løbet af ca. 10 min. PO4 værdien har altid ligget der, også i de 1,5 måned jeg ikke fodrede.
Re: Montipora dør
: søn 1. apr 2012 16:09
af Carsten
Et er teori et andet praksis. en DSB skal være meget stor for at have nogen effekt.
Hvis det var en stor succes hos alle dem som forsøger sig med det, havde alle jo nok sådan en. Og det er de absolut færreste som har noget der kna minde om en DSB.
Når du fodrer, hvad er det så for nogle dyr som æder det?? Nogle børsteorme og søstjerner evt hjulpet af nogle
snegle. Det som du fodrer er nogle enkelte dyr og ikke alle de bakterier som er i bundlaget.
Re: Montipora dør
: søn 1. apr 2012 16:15
af jimmi
Enig, det er de dyr du nævner jeg fodrer - men det er jo også dem der holder gang i sandet. Det er ikke sikkert det bliver noget super filter, men der er mange andre fordele, og skade tror jeg ihvertfald ikke den gør.
Umiddelbart kører den jo lige efter bogen, masser af liv, ingen nitrat, masser af pods. Men jeg kan selvfølgelig først være sikker når jeg får en
fisk eller 2 deri som kræver lidt fodring.