Side 1 af 1

Dragefisk

: lør 18. feb 2012 20:23
af bloch
Har i længere tid gået med en drøm om at anskaffe mig en dragefisk. Da dette endelig ser ud til at kunne lade sig gøre inden for den nærmeste fremtid, vil jeg høre hvad I kan anbefale at den kan gå sammen med.

Der skal tages højde for følgende:
- ingen koraller
- 128 L akvarium

Ser frem til at få nogle gode forslag :GO

Re: Dragefisk

: lør 18. feb 2012 20:54
af bio
Hvilken art vil du have? Jeg ville vente til du kan fange levende fjordrejer, de er perfekte som start foder.

Re: Dragefisk

: lør 18. feb 2012 20:59
af Engelquist
bloch skrev:Har i længere tid gået med en drøm om at anskaffe mig en dragefisk. Da dette endelig ser ud til at kunne lade sig gøre inden for den nærmeste fremtid, vil jeg høre hvad I kan anbefale at den kan gå sammen med.

Der skal tages højde for følgende:
- ingen koraller
- 128 L akvarium

Ser frem til at få nogle gode forslag :GO
128 liter er ikke meget plads til de fleste dragefisk, der bliver meget store- så jeg synes dit akvarie er alt for lille til denne fisk... derudover kan det være svært at få den igang med at spise andet end levende foder og når den endelig kommer igang med at spise ,er det en fisk der belaster systemet meget...

Re: Dragefisk

: lør 18. feb 2012 21:04
af bloch
Har ikke helt bestemt mig hvilken art det skal være endnu. Har du en du anbefale?
Nej ved jeg godt.. men må aflevere den hos en forhandler når den bliver for stor..

Re: Dragefisk

: lør 18. feb 2012 21:28
af jimmi
Jeg vil mene det er helt forsvarligt at holde dværgarten i et 128 L. Ihvertfald hvis den er lille ved ankomst, så kan man have den i lang tid før den skal i et større akvarie.

De belaster systemet meget, og giver begrænsninger på hvad du ellers kan holde. Små fisk er helt udelukket - de bliver ædt.

Den jeg havde holdt jeg med føde med et gubby akvarie som leverede levende foder.

Re: Dragefisk

: lør 18. feb 2012 21:34
af Carsten
Nogle gange kan der komme dragefisk i størrelse Micro, og sådan en vil kunne være i et 128 liters i noget længere tid end de fleste andre som kommer ind. Men jeg synes dog at de kan være sværere at få til at spise. Jeg havde dog en i ca 1 år, og som kom ind i micro størrelse. Den levede fint af det den selv kunne finde i akvariet. Så den aldrig spise, og troede at den var gået til i lang tid indtil den dukkede op igen. Lidt større end da den kom i, så noget havde den spist.

Re: Dragefisk

: lør 18. feb 2012 22:04
af bio
Jeg har en Dendrochirus brachypterus på omkring 10 cm nu, den var noget mindre da jeg fik den, i mit 125 liter cube akvarie. Gå efter de så kaldte dværg arter, f.eks. Dendrochirus brachypterus, det kan godt lade sig gøre. Som jeg skrev tidligere ville jeg vente med at købe dragefisk til du kan fange levende rejer. Dragefisken er helt vild med rejer og skal fodres med dem levende den første uges tid, derefter kan man begynde at blande døde og levende rejer og efter halvanden uge spiser den døde rejer. Herefter er det et spørgsmål om at prøve sig frem, begge mine er startet på denne måde og de spiser begge alt hvad der kan være i deres mund nu, oftest muslinger.

Re: Dragefisk

: søn 19. feb 2012 09:16
af mikkel
du kan stort set ha alt sammen med dem, bare det ikke kan gå ind i skuffen på dragen :Peace:

Re: Dragefisk

: søn 19. feb 2012 22:53
af bloch
I vil altså mene at man ikke ville kunne have en Pterois i et 128 liters?

Re: Dragefisk

: man 20. feb 2012 02:38
af joekill
bloch skrev:I vil altså mene at man ikke ville kunne have en Pterois i et 128 liters?
Næ, den bliver al for stor alt for hurtigt. Og risikoen for at stikke sig på den i et lille akv, er al for stor!

Re: Dragefisk

: man 20. feb 2012 16:17
af bloch
Kan godt høre at mit ønske ikke kan gå i opfyldelse med mit nuværende Akvarie.

Må priotere anderledes :)

Mange tak for hjælpen alle.

Re: Dragefisk

: man 20. feb 2012 16:32
af jimmi
http://www.saltvandswiki.dk/wiki/Dendrochirus_zebra

Den kan du godt holde, og den er rigtig sjov.....jeg havde min i ca. et år og den blev ikke ret meget større i den tid - den var ca. 5 - 6 cm så vidt jeg husker. Der er et par billeder af en gubby jagt i min gamle akvarietråd.

Men den svinede og den åd mine citron gobier.