Side 1 af 1

Hjælp - revne i mit overløbs glas.

: man 7. nov 2011 21:45
af Haislund
Der er kommet en vandret revne hele vejen hen af mit overløb.

Jeg er bange for at det udvikler sig yderligerer - skal jeg tømme hele baljen eller tá det roligt (kun kørt i 3 dage)

Er vildt bange for at få 180 liter på stuegulvet.

Ved ikke hvad revne skyldes - den er pludselig kommet!

Hvad siger I?

Re: Hjælp - revne i mit overløbs glas.

: tirs 8. nov 2011 06:40
af Zacho
Jeg vil tømme akvariet og så udskifte det glas som er revnet, specielt når akvariet ikke har kørt længere. Man kan også reparer det stykke som er revnet ved at lime en glasplade uden på, men der er ikke nogen garenti på hvor lang tid det holder, det er mere en nødløsning

Det kunne godt tyde på at dit akvarie på en eller anden måde har vredet sig, og at underlaget måske ikke er helt plant. Har du noget under til at tage evt skævheder?

Re: Hjælp - revne i mit overløbs glas.

: tirs 8. nov 2011 08:49
af PederP
Er ikke sikker på at jeg har forstået rigtigt. Er revnen i selve akvariet eller det glas der udgør overløbskassen?

Re: Hjælp - revne i mit overløbs glas.

: tirs 8. nov 2011 10:54
af Saltvandrasser.dk
Det er glasset der er som udgør overløbet der er flækket, men der løber ikke vand igennem! og ikke selve akvariet, det er købt i Tyskland, men overløbet er så lavet hos forhandler, alt står snore lige og lige efter bogen! og ikke noget med sten op af overløbet ovs..

men så er det bare det om det så ikke er forhandler der hænger på den nu?

Re: Hjælp - revne i mit overløbs glas.

: tirs 8. nov 2011 10:55
af Hr. Jørgensen
Prøv da og tage kontakt til forhandler og forklar situationen... Er han nogenlunde normal så kommer han ud og fikser det :)

Re: Hjælp - revne i mit overløbs glas.

: tirs 8. nov 2011 11:12
af Saltvandrasser.dk
Hr. Jørgensen skrev:Prøv da og tage kontakt til forhandler og forklar situationen... Er han nogenlunde normal så kommer han ud og fikser det :)

Nemlig det er lige det jeg også vil mene, så nu må vi se hvad han siger :)

Re: Hjælp - revne i mit overløbs glas.

: tirs 8. nov 2011 11:24
af PederP
Nu ved jeg selfølgelig ikke hvoran din overløbskasse er udført. Men hvis det er en "standart" med gennemføringer fra bunden, så kunne du føre begge rør helt op til overfladen. Hvis det kniber med at sove roligt indtil du får svar.

Re: Hjælp - revne i mit overløbs glas.

: tirs 8. nov 2011 13:21
af Saltvandrasser.dk
Det var også en af de ider vi tænkte på, er spændt på at høre hvad forhandler vil gøre...