Side 1 af 1

IKS programmerings spørgsmål

: søn 30. jul 2006 22:12
af sneppevej
Hej.

Nogen der ved om dette er muligt med IKS:

Vandstanden i sumpen er pt styret af IKS niveau måler. Dette virker fint, men den har tendens til at slå til og fra rimelig ofte.

Jeg ønsker at IKS feks kun gør niveau måleren "aktiv" hver 60 min.

Alternativt ønsker jeg at der kun bliver fyldt vand på om natten, da vandpåfyldning sker gennem min kalkvandsmikser og det ifølge Deltec er en anbefalet løsning - man lad os ikke tage den diskussion :-)

Men nogen gode råd, om det er muligt?

/Henrik

: man 31. jul 2006 00:34
af Carsten
Er ideen med en osmulator ikke lige at den hele tiden fylder efter?

: man 31. jul 2006 06:57
af sneppevej
Carsten skrev:Er ideen med en osmulator ikke lige at den hele tiden fylder efter?
Måske for nogen - man lad nu den diskussion ligge - det handlede om der var nogen der vidste om det kunne lade sig gøre, ikke hvorfor.

Havde du nogen input, Carsten ?

/Henrik

: man 31. jul 2006 08:03
af Hougaard
Mener ikke det er muligt, måske med day/night instillingen, men det vil sikkert lave rod i en masse andre ting.

Men jeg ville gøre noget helt andet - Jeg ville adskille osmolator og kalkmixer - når du nu har en computer - Den eneste grund til at de to ting har være sammenkædet er at kalkmixeren blev opfundet før akvariecomputeren og det var nemt dengang at få fyldt kalkwasser på via en osmolator. Det kan jo ikke være meningen at fordi det er varmt så kommer der mere kalk på akvariet ?!?!?

Lav et timer program der fylder vand fra kalkmixeren på med visse intervaller (lidt nok til at det aldrig er mere end der ville bliver flydt på via osmolator) - så det passer med din kalkreaktor. Og lad så osmolatoren efterfylde med resten. Så kan du faktisk styre mængden og slipper for at kalkwasser'et ender med at ødelægge udstyr og bundlag.

Men det er også vigtigt for bla. pH- og saltbalancen at der bliver efterfyldt kontinuerligt.

/Erik