Side 1 af 1

Omrokering og rengøring sp sørgsmål

: søn 20. mar 2011 08:08
af noller
Hejsa, jeg har her til morgen tømt mit akvarie og ville rykke lidt rundt.

Så tænker jeg, kan jeg skylle mine sten og koraller i ferskvand????
Grunden til jeg gerne vil det er at der er vildt meget støv/sand i dem. Måske det er en dårlig ide da jeg tænker at støv/sand er en del af øko balancen????

Niels

Re: Omrokering og rengøring sp sørgsmål

: søn 20. mar 2011 08:44
af buddy
Hej Niels

Jeg ville ikke skylle det er bestemt ikke alle koraller der kan tåle ferskvands dip og der vil også dø noget af det liv som er i dine sten og der med afgive noget negativt til dit vand igen
Mvh Lars

Re: Omrokering og rengøring sp sørgsmål

: søn 20. mar 2011 09:10
af Carsten
Et hurtigt ferskvandsdyp, skader ikke korallerne. Men det skal ikke vare mere end 10-15 sekunder, og vandet skal være tempereret.
Stenene kan du også gøre det ved, men synes istedet du skal tage noget af vandet fra akvariet og bruge det, og så komme frisk vand i akvariet. Grunden til det er at der i stenene er en masse liv, som vil forlade stenene hvis de dyppes i ferskvand. Det er også lettere at gøre stenene rene, når du ikke skal tænke på om det tager 10 sekunder eller 3 minutter. Men husk at du skal bruge en helt ren/ny børste til det.

Re: Omrokering og rengøring sp sørgsmål

: søn 20. mar 2011 09:22
af noller
Takker for jeres svar, jeg tog noget vand fra akvariet som Carsten forslår.

Hold da kæ.. hvor var der meget i de sten. Så nu venter jeg bare på at vandet bliver så klart at jeg kan se det jeg har lavet :)

Re: Omrokering og rengøring sp sørgsmål

: søn 20. mar 2011 10:21
af Carsten
Nu du havde stenene oppe, rensede du så ikke bunden for slam??

Re: Omrokering og rengøring sp sørgsmål

: søn 20. mar 2011 10:33
af noller
Jep, sugede toppen af med en hævert. Jeg har ca 5 cm bundlag og har fået at vide jeg ikke må rode for meget op i det da det nok vil frigi noget gas til resten af akvariet.

Re: Omrokering og rengøring sp sørgsmål

: søn 20. mar 2011 11:00
af Carsten
5 cm bundlag, kan ikke danne meget gas. Og det gas som dannes i bundlaget, kommer under alle omstændigheder op til overfladen.
Men så længe du har suget det værste slam af bundlaget, er det fint nok. Du vil alligevel aldrig kunne få det helt rent.

Re: Omrokering og rengøring sp sørgsmål

: søn 20. mar 2011 11:11
af noller
Det håber jeg også. Det har kørt super godt. Har kun haft brug for vandskift 4 gange i det år jeg har haft det :sneaky2:
Men det var groet lidt til og jeg måtte lige have ryddet op.

Nu håber jeg bare det kører for jeg kommer ikke hjem de næste 14 dage :pray: