Side 1 af 1

holdbarhed på osmosevand

: tirs 20. jul 2010 16:34
af agent-m
hej i sommervarmen, er der nogen her, der kan fortælle mig hvor lang tid osmose vand kan holde sig når man køber det på dunke ?

Re: holdbarhed på osmosevand

: tirs 20. jul 2010 18:24
af Carsten
agent-m skrev:hej i sommervarmen, er der nogen her, der kan fortælle mig hvor lang tid osmose vand kan holde sig når man køber det på dunke ?
Det kommer jo også an på hvor rene dunkene er fra start af. Så det er umuligt at svare på.
Hvor længe skal du opbevare det??

Re: holdbarhed på osmosevand

: ons 21. jul 2010 08:34
af agent-m
Havde tænkt mig at have det stående i 30 L.dunke, og bruge det til at fylde efter med.
Jeg regner da med at dunkene er rene når man køber vandet.
Har ikke selv osmose anlæg.
Gruden til at jeg spørger, er jo den at alm.vand jo ikke har ubegrænset holbarhed, så er det vel også det samme med osmose vand eller ?

Re: holdbarhed på osmosevand

: ons 21. jul 2010 08:48
af herzberg
Jeg har en 200 liters regnvandstønde stående som osmosebeholder. Det tager et sted mellem 2 og 3 måneder før den skal genfyldes. Jeg har ikke oplevet problemer med vandet.

Re: holdbarhed på osmosevand

: ons 21. jul 2010 09:12
af nyberg
Hvis beholderne ellers er rene og tillukkede, så der ikke falder allle mulige døde biller, edderkopper, støv og små børn ned i dem, tror jeg ikke, at der er nogen "sidste salgsdato" på vandet. Det er jo næsten 100% frit for næringsstoffer, hvilket burde forhindre en alge- eller bakterieopblomstring.

Re: holdbarhed på osmosevand

: ons 21. jul 2010 09:55
af agent-m
OK. tak for de klare svar, så behøver jeg ikke at bekymrer mig over det. tak tak