Side 1 af 1
Ultralife Titanium Grounding Probe
: fre 19. feb 2010 20:36
af Niller
Var der ikke nogen der havde lidt problemer med strøm i vandet..
Måske denne kan hjælpe, har den ikke selv, kender den ikke, aner ikke om den virker, men faldt bare over den lidt tilfældigt.
http://www.ultralifedirect.com/HTML/gro ... probes.htm
Re: Ultralife Titanium Grounding Probe
: fre 19. feb 2010 22:00
af AndersGS
Hvis man får stød ved at røre ved akvariet er det fordi der er overgang i et eller andet elektrisk. Alt til akvarier er dobbeltisoleret, dvs der ikke er jord på. Smider man så pludselig en jord på, så vil HPFI'en slå ud med det samme.
Det man bør gøre er at måle fra jord til
akvarie hvis man får stød, er spændingsforskellen(V) større en 50 V(det er grænsen), så bør man finde ud af hvad der er defekt og få det udskiftet. Eller i det hele taget få det skiftet, da problemet hurtigt kan blive værre.
For personsikkerheden er det en god ting at montere en jord på akvariet. Men sørg for at sætte akvariet op så det kører på forskellige grupper. Ellers risikerer man at komme hjem til et
akvarie der ligger helt dødt, fordi en eller anden lille skod pumpe lækker lidt nede i sumpen - det vil være for bittert!
Re: Ultralife Titanium Grounding Probe
: fre 19. feb 2010 22:18
af fiero
det passer ikke helt. det man kan mærke er som regel induktions-strøm. selvom alt virker som det skal, kan alene det at der render strøm i en ledning gøre at det felt der er omkring ledningen kan inducere strøm. det er især tilfældet ved HF spoler da de kører høj frekvens, hvilket gir mere induktion end alm 50hz.
ja, næsten alt til akvarier er med jord(lamper). MEN, der er sku da ikke nogen af os der har tyske stik og forlængerledninger. der er næsten altid tyske stik på. og der er stadig mange pumper der ikke er jord i. skal der være dansk jord i, skal der være 3 ben på stikket og ikke 2, som der er på stortset alt pånær edbstik.
hvis der er jord i, og stikket har 3 ben er der med garanti intet at mærke, hvis husets jordforbindelse er iorden.
det med at montere akvariet på flere grupper(sikringer) hjælper intet hvis det er jordforbindelse og en pumpe der står af(lækker strøm), da det så vil tage HFI relæet, og så er der ingen strøm i hele huset.
Re: Ultralife Titanium Grounding Probe
: fre 19. feb 2010 23:25
af AndersGS
Fiero, det jeg mente med flere grupper var at sætte flere HPFI op(tænkt eksempel). Selvfølgelig lidt misvisende.
Den induktionsstrøm der generes ved ledningers felt, er næppe så høj at den kan forsage nogen skade andet end det evt kan kilde lidt.
Re: Ultralife Titanium Grounding Probe
: lør 20. feb 2010 13:49
af fiero
vi havde et problem med det da vi købte huset vi bor i... der var ikke nogen jordforbindelse. det resulterede i at alt der havde jord gav stød. den gamle er elektriker, så fik det fikset, men da var det udelukkende induktionen i rørene hvor ledningerne var trukket. det gav 96Volt, det gør sku lidt mere end at kilde i fingrene.
det er nu de færreste der har mere end 1 hpfi relæ.
Re: Ultralife Titanium Grounding Probe
: søn 21. feb 2010 17:18
af AndersGS
fiero skrev:
det er nu de færreste der har mere end 1 hpfi relæ.
Helt enig, men det er da nemt at bygge separat til akvariet - mener, hvis man har råd til at bruge 20.000 - 100.000,- på et akvarie, så bør man da også tage de forholdsregler der skal til.
Re: Ultralife Titanium Grounding Probe
: søn 21. feb 2010 17:39
af Brian C
der her tidligere været en tråd omkring strøm i akvariet hvor de grounding prober var oppe at vende
de er ikke gode, de kan ganske vist aflede strømmen fra vandet, men de kunne give helt andre problemer for indholdet i akvariet
der behøver ikke engang være en ledning i vandet for at det bliver opladet, en Hqi lampe henover er rigeligt
link til den anden tråd
http://www.saltvandsforum.dk/viewtopic. ... 6&p=306072