Side 1 af 1
Hjælp: Defekt Tunze 6000????
: tirs 28. feb 2006 08:52
af Lord Mike
Hej med jer.
Her tidligt i morges bliv jeg vækket ved en kraftig pive lyd fra akvariet, da jeg kiggede kunne jeg konstatere at lyden kom fra den blå kontroller box som styre min Tunze 6000. Tunze pumpen er samtidig også gået i stå og når jeg trykker på fodre knappen stopper pive lyden men går igang igen med at pive efter ca. 5 min.
Er der nogle der kender dette problem, samt en løsning på samme da jeg ikke kan få gang i cirkulationens-pumpen igen??
: tirs 28. feb 2006 09:01
af Ronny
Tja, den er nok brændt af....
: tirs 28. feb 2006 09:21
af Lord Mike
Det er da lige tidlig nok, den er ikke engang 1 år gammel.
Men du har nok ret.....
: tirs 28. feb 2006 09:51
af hendrix
kan også være at propellen er blokeret
jeg har 4stk tunze kørende og der er også alarm på
alarmen virker også hvis de løber tør for vand
mine sidder i pumpetårne uden på akvariet og der er det jo en god ting
: tirs 28. feb 2006 10:04
af Lord Mike
Jeg har nu taget den op fra akvariet og lagt den i citrunsyre, så håber jeg den virker når jeg kommer hjem fra arbejde. Hvis ikke, ja så må den byttes.
: tirs 28. feb 2006 10:06
af Dragefisken
Hvorfor citronsyre er det bedre end edikesyre? Jeg brugte edikesyre og det renset det ganske fint
: tirs 28. feb 2006 13:59
af Lord Mike
Ikke fordi at det er bedre, det er bare det jeg altid har brugt og citrunsyren virker skam rigtig godt.
: tirs 28. feb 2006 14:03
af mikkel
...og lugter ikke på samme måde som eddikesyren

: tirs 28. feb 2006 14:13
af Lord Mike
Jeg tror faktisk også at edikesyre er mere ætsende ifh til citrunsyre.
Det skal lige siges at det kun er hvad jeg umiddelbrat vil tro, da jeg ikke har specielt meget forstand på dette.
: tirs 28. feb 2006 15:14
af Dragefisken
mikkel skrev:...og lugter ikke på samme måde som eddikesyren

Det med lugten virker meget tiltrækkende. Jeg var ikke specielt populær da jeg smed to liter edikesyre i en spand, og kastede derefter min powerhead ned, for kun at se powerheaden vende sig og sprøjtede i en tyk lang stråle edikesyre udover børnes tøjdyr.

: tirs 28. feb 2006 17:40
af Lord Mike
Nu virker pumpen igen

Citronsyre klarede mit problem.
: tirs 28. feb 2006 18:35
af Ronny
Nu virker pumpen igen Citronsyre klarede mit problem.
Herligt, jeg var overbevist om at den var afgået ved døden.
: tirs 28. feb 2006 19:55
af hendrix
sådan
det var godt at høre

: tirs 28. feb 2006 22:41
af Lord Mike
Ja det var hårdt at gå på arbejde vel-vidende et akvarie uden cirkulation, fiskene så da også lidt stressede ud da jeg kom hjem fra arbejde.
Men til en anden gang, er der så nogle der ved hvor lang tid det faktisk kan stå sådan uden cirkulation?
: tirs 28. feb 2006 22:59
af mikkel
Det kommer vist an på hvor meget høvl du har på din Aquabee. Uden cirkulation vil en pæn del af CO2-udvekslingen forsvinde og iltindholdet derfor falde. APF'eren ilter heldigvis vandet ret effektivt (omend larmende), så jeg vil tro at du kan klare dig i ret lang tid uden cirkulation, hvis returvandet kommer lidt omkring (bemærk elastikken i denne sætning - er ikke villig til at sætte dage på

)