hjælp til id
: tirs 24. nov 2009 15:30
hvad er det det er små brune "dyr" som bevæger sig er det noget skadeligt-hvad er det -hvis det er skadeligt det ser ud som om mine skiver forsvinder hvad kan jeg gøre
Kan huske at jeg brugte tempereret vand jeg lige havde et par dråber buffer i, for at det havde samme ph som vandet i akvariet (det skulle gøre det mindre stressende for korallen, meeen tror ikke det har så meget at sige da korallen nok alligevel får sig et chock).skjoldan skrev:ja de er i hvertfald helt fladeser om jeg kan finde noget gift
har lige som en start dyppet den og min xenia i ferskvand det har taget de fleste orme til en start
Det er da den eneste måde at sikre at alle fladormene dør. Ellers er det da kun at udskyde problemerne.Crown-of-thorns skrev: (NB! Hvis du beslutter dig for at fjerne dem kemisk, så hæld ikke giften i akvariet...)
Hov, ja der var jeg sku for hurtig.....Carsten skrev:Det er da den eneste måde at sikre at alle fladormene dør. Ellers er det da kun at udskyde problemerne.Crown-of-thorns skrev: (NB! Hvis du beslutter dig for at fjerne dem kemisk, så hæld ikke giften i akvariet...)
Nix! Iøvrigt hvad skulle uv hjælpe?? De svømmer jo ikke lige frem rundt i akvariet. Seksstribede gylter er absolut ikke sikre fladorme spisere.Crown-of-thorns skrev:Hov, ja der var jeg sku for hurtig.....Carsten skrev:Det er da den eneste måde at sikre at alle fladormene dør. Ellers er det da kun at udskyde problemerne.Crown-of-thorns skrev: (NB! Hvis du beslutter dig for at fjerne dem kemisk, så hæld ikke giften i akvariet...)![]()
Men kan man ikke "bare nøjes" med at vaske de inficerede koraller/sten og så køre en behandling med UV og en seksstribet gylte for at komme dem endeligt til livs?