Side 1 af 1
Mangler Brugt T5
: tirs 9. dec 2008 12:03
af TroJanRds
Hejsa pga. lavt buget her i julen står jeg og mangler et 24w t5 rør da mit det ene har fået brændt den ene ende/starter og da det er en controler til 2 rør giver det andet rør hvilket er helt nyt et kraftigt blink og kan se det ik har godt af det .. såå en der har et næsten udglødet 24w t5 jeg må låne julen over.. så stå mit
akvarie da ik uden t5

Re: Mangler Brugt T5
: tirs 9. dec 2008 12:37
af Lars S
Jeg har et 39 watt men ellers så har ( havde ) Flemming måske et, hans ''vare'' plejer at være i tip top stand :
http://www.saltvandsforum.dk/viewtopic. ... 15&t=21151
Men ellers så koster et enkelt rør jo ikke en herregård

Re: Mangler Brugt T5
: tirs 9. dec 2008 12:40
af Carsten
Du skriver intet om hvilken farve det skal være.
Her er et link til et hvidt. Det duer nok ikke til almindleigt drift i akvariet, da kelvin graden er for lav.
http://www.terrarientechnik.de/product_ ... utput.html
Prisen for at få det sendt er 7,5 Euro. så alt i alt ca 90 kroner for rør og forsendelse.
Re: Mangler Brugt T5
: tirs 9. dec 2008 12:50
af William Jr
Tak Lars Steen
- Det havde ellers været fikst da vi bor så tæt på hinanden, men den kan jeg desværre ikke klare!
Re: Mangler Brugt T5
: tirs 9. dec 2008 12:57
af Lars S
Okay, Flemming, der stod ikke at du havde solgt det 2x 24 wat sæt, måske det var noget for TroJanRds, det er jo tæt på og billigt

Re: Mangler Brugt T5
: tirs 9. dec 2008 13:17
af TroJanRds
skal bare bruge et rør om det er hvidt eller blådt er mig lige meget og grunden til det er at jeg køber et nyt rør efter jul da jeg har controler osv.
Re: Mangler Brugt T5
: tirs 9. dec 2008 13:24
af William Jr
Pointen med at vente til efter jul er ikke forstået? Og hvorfor ikke købe det i den farve det skal have, først som sidst... ?