Side 1 af 1

God / Skidt svamp

: man 10. nov 2008 20:43
af Claus W.
Jeg har fået nedennævnte svamp indført i akvariet, ved køb af koraller og de breder sig rimelig hurtigt :G

Er de gode eller dårlige og hvad skal jeg stille op med dem?

Er der nogle nemme måder at fjerne dem på?

Re: God / Skidt svamp

: man 10. nov 2008 21:31
af Vænge
Jeg har samme type svamp i mit lille akvarie og har haft det i 7 måneder. Ser ingen negativ effekt af svampen bortset fra den gror på en polypsten og nogle gange vokser sig lidt for stor - så plukker jeg bare lidt af den væk.

Så ingen problemer med den vil jeg mene....

Re: God / Skidt svamp

: man 10. nov 2008 22:07
af Peters1
Havde den også i en tidligere balje og oplevede ingen problemer med den. Vil kun mene at den er et positivt element i baljen, da den virker lidt som et lille filter... Var i hvert fald hvad jeg fik at vide, da jeg spurgte på den ;-)

Re: God / Skidt svamp

: man 10. nov 2008 22:12
af christiantt
Hvis du får problemer med at koraller ikke kan vokse omkring den, så kunne du evt lægge stenen i sumpen. Jeg ville altid sige at en svamp er god at have, da jeg også mener at den fungerer som et godt filter :)