Side 1 af 1
Hvilken 150w HQI lampe, erfaringer søges
: tirs 2. sep 2008 14:09
af Zacho
Kikker pt efter en hqi lampe, men synes det er svært at finde ud af hvilken der er bedst til prisen.
Krav: Max 65 cm lang og 150w HQI + 2 x 24w T5
Har kikket på følgende modeller:
SunSun HLD-640C til 1999 kr.
http://www.korallen.dk/product.asp?prod ... b=7&page=1
Giesemann Infinity HQ /T5 til 3295 kr.
http://www.korallen.dk/product.asp?prod ... b=7&page=1
Akvarieudstyr.dk's egen HQI til 2305 kr.
http://www.akvarieudstyr.dk/netshop/sho ... ?pid=36271
AquaMedic Oceanlight til 3195,75 kr
http://www.akvarieudstyr.dk/netshop/sho ... ?pid=36609
Der er en prisforskel på ca 1300 kr mellem den billigste og den dyreste. Jeg er godt klar over at hvis man køber Giesemann vil man få noget lidt bedere kvalitet, men er det virkelig de 1300 kr mere værd end SunSun lampen?
Vil man kunne se forskel på lyset de billige lamper laver i forhold til de dyre?
Så hvilken lampe ville I købe, hvis i skulle være en prisbevist forbruger (bedste kvalitet til bedste pris).
Re: Hvilken 150w HQI lampe, erfaringer søges
: tirs 2. sep 2008 15:06
af Stefan
Både pæren men også ballasten har noget at sige mht. farven af lyset. Jeg har en lampe tilsvarende den SunSun du har kig på, og er egentlig godt tilfreds. Jeg har dog skiftet den medfølgende 10k kelvin pære ud med en Reeflux, da den originale giver et noget gulligt
lys efter min mening.
Reeflux-brænderen giver dog mest et klart hvidt
lys med den magnetiske ballast der er i min lampe, hvorimod jeg har set den give et noget mere blåligt
lys i mange andre lamper (hovedsaligt med elektronisk ballast).
Jeg ville personligt ikke skyde de ekstra penge efter de dyrere mærker.
Der er iøvrigt ofte nye lamper på auktion på ebay.de - jeg fik selv min der for cirka 1100 kroner.
Re: Hvilken 150w HQI lampe, erfaringer søges
: tirs 2. sep 2008 17:08
af Carsten
Hvad går der galt i det indlæg??
Hvad er det for noget med T5??
Re: Hvilken 150w HQI lampe, erfaringer søges
: tirs 2. sep 2008 17:22
af mic jensen
jeg har en giesemann infinity og jeg tror ikke den er meget bedre end andre...
Re: Hvilken 150w HQI lampe, erfaringer søges
: tirs 2. sep 2008 17:24
af mic jensen
hvilken størrelse
akvarie er det til??måske du skulle overveje 250w hqi i stedet.
Re: Hvilken 150w HQI lampe, erfaringer søges
: tirs 2. sep 2008 17:59
af Zacho
Akvariet er 146L, 65 x 45 x 50.
Jeg tror 150w hqi + 2x24w T5 er mere end nok
Re: Hvilken 150w HQI lampe, erfaringer søges
: tirs 2. sep 2008 18:37
af mic jensen
ja så er det vist fint..
Re: Hvilken 150w HQI lampe, erfaringer søges
: tirs 2. sep 2008 18:54
af Stefan
Aner ikke hvad der sker med mit foregående indlæg!? Jeg er 100% sikker på, at jeg ALDRIG har skrevet noget med T5 rør! Mon ikke det er ordet b-a-l-l-a-s-t som trigger et eller andet?
Test: ballast
Edit: Jo søreme jo!
Re: Hvilken 150w HQI lampe, erfaringer søges
: fre 5. sep 2008 11:03
af KimJ
Jeg har stillet omtrent samme spørgsmål her:
http://www.saltvandsforum.dk/viewtopic.php?f=7&t=19379
Svarene er mildest talt ikke overensstemmende, og man får tilsvarende modstridende oplysninger hos forhandlerne.
Jeg valgte at anskaffe en Giesemann Infiniti, ud fra følgende argument; Den er faktisk ikke så meget dyrere end en SunSun lampe, når man tager i betragtning at den sidste kommer med en pære, som der er almindelig enighed om, skal udkiftes med det samme, og reflektorererne på Infiniti lampen kan lettere anbringes som man ønsker, hvis det ikke lige er i "standart positionen". Pærerne er tilsyneladende også anbragt bedre i reflektoren på Infiniti lampen (ikke verificeret oplysning). Alt i alt, synes jeg, at de ekstra penge er givet godt ud, ikke mindst når man medtager glæden ved at rode med noget grej der virkelig er skruet godt sammen

Re: Hvilken 150w HQI lampe, erfaringer søges
: fre 5. sep 2008 11:56
af Zacho
Ja der er godt nok stor forskel på svarene, så det har ikke rigtigt hjulpet i beslutnings processen.
For at gøre det hele være så faldt jeg over en endnu billige lampe, til kun 1598kr.
http://saltvandsbutikken.dk/product_inf ... cts_id=109
så nu der næsten 2k mellem den billigste og den dyreste, og det kan man afligevel få en del
koraller og
fisk for.
Re: Hvilken 150w HQI lampe, erfaringer søges
: fre 5. sep 2008 14:03
af enzo65
Hvis det kun er HQI lampen du har brug for og ikke T5 så har jeg 5 stk. 150W helt nye som jeg lige har fået hjem og som jeg ikke får brug for alligevel. Det er med elektronisk _ballast og der følger 2 brændere med til hver lampe en på 14K og en på 20K. De er med UV beskyttet glas og lampens hoved kan drejes så den lyser præcis derhen hvor du godt vil have det. Lamper, ballaster og brændere er fra Kina men en af mine venner har 2 stk. magen til som han har kørt med i et halvt år nu og han er rigtig godt tilfreds.
Jeg sælger dem da jeg har bestemt mig for i stedet at få 250W
Du skal selv trække en ledning fra lampen til _ballast og fra _ballast til 220V men der er skrue terminaler så det er nemt nok
Prisen pr stk. er 800 kr. så der er da lidt at spare.
Re: Hvilken 150w HQI lampe, erfaringer søges
: lør 7. mar 2009 18:27
af S1m0n
Re: Hvilken 150w HQI lampe, erfaringer søges
: tors 12. mar 2009 00:10
af S1m0n
hejsa, Jeg har sådan en lampe her du muligvis kan købe billigt hvis du er intrasseret ?
http://www.korallen.dk/product.asp?product=1900