Side 1 af 1
14 dages ferie..
: fre 25. jul 2008 19:23
af ThomasRødovre
Skal ned og dykke lidt i middelhavet, så skal være væk i 14 dage, mit spørgsmål er så om mine
fisk kan klare sg så længe uden mad??
besætningen er:
1
dragefisk
2 klovne
1 palet
2 damsler
ægte
kejser
2 soldater
Re: 14 dages ferie..
: fre 25. jul 2008 21:58
af Helena
Hvad med vandpåfyldning osv. Synes faktisk 14 dage er lang tid uden mad.
Re: 14 dages ferie..
: fre 25. jul 2008 22:02
af Thue
hehe der bliver da masser af mad til drage fisken
Mvh Thue
Re: 14 dages ferie..
: fre 25. jul 2008 22:37
af Carsten
Hvis fiskene er i en god foderstand inden du tager afsted. Er der ingen problemer i at du er væk i 14 dage. De skal nok finde noget at leve af.
Men som Helena skriver, hvad med ferskvands påfyldning??
Det anser jeg for større problem end foder.
Re: 14 dages ferie..
: lør 26. jul 2008 06:36
af ThomasRødovre
Ok, håbede de kunne klare sig så længe uden mad..
Jamen ,mit system er helt lukket,
akvarie og skab så det er meget minimalt hvad der fordamper, max en halv liter om måneden, så det er jeg slet ikke nervøs for..
Jeg også køler på så temp er også stabil..
Re: 14 dages ferie..
: lør 26. jul 2008 06:40
af Erik N
Uha, jeg ville godtnok ikke turde at forlade mit
akvarie 14 dage uden at sikre mig at jeg ku få tilset akvariet dagligt
Re: 14 dages ferie..
: lør 26. jul 2008 08:39
af Helena
Heller ikke her, hvad hvis der går en pumpe, eller værre skummeren, der må da findes en der kan se til det.
Re: 14 dages ferie..
: lør 26. jul 2008 08:45
af Carsten
½ liter om måneden??? Er det er af de de RSM? Selvom der så ikke skulle fordampe mere. Hvad så med varmen? Du lader vel ikke døre og vinduer stå åbne.
Re: 14 dages ferie..
: lør 26. jul 2008 09:25
af ThomasRødovre
Ja og det er enda højt sat med en halv liter om måneden.. jeg har en køler på som dog også arbejder en del for tiden, men det er bare prisen.. jeg syntes det passer bedst med et 5cm heldækkende armatur over som der er nu, jeg er ikke så meget for en stor lyskasse eller anden lampe over.. eneste problem med det lukkede system er dog at der kommer noget skimmel i skabet under hvor sumpen er, men det klarer rodalon hver 3-4 måned..

Re: 14 dages ferie..
: lør 26. jul 2008 09:29
af Lasse
Men kan man virkelig undlade at fodre i 14 dage? Da jeg var væk i en weekend, fodrede jeg formiddag dag 1 lige inden vi tog afsted, og kom hjem igen om aftenen dag 3, og jeg var da stadig ikke overældende stolt over at forlade akvariet i denne korte periode.
Jeg ved sku ikke helt om jeg glæder mig til næste gang jeg skal på ferie

Re: 14 dages ferie..
: lør 26. jul 2008 09:35
af DDT2
ved ikke med 14 dage men en uge kan de sagtens klare mit ene
akvarie bliver tilset nu godt nok dagligt men for et stykke tid siden gik der over en periode en uge i mellem jeg så til det. eneste var bare at jeg havde vandpåfyldning på pga fordampning
Re: 14 dages ferie..
: lør 26. jul 2008 10:33
af Carsten
14 dage uden foder er ikke noget problem for en
fisk i god foderstand.