Side 1 af 1
Kan jeg låne en fiskefælde?
: søn 9. mar 2008 09:52
af Flemming
Jeg leder efter en stor fiskefælde, da den jeg selv har er for lille. Nu har jeg prøvet standhaftigt at fange fisken i 3 uger uden held.
Fælden er nok for lille til fisken tør gå derind.
Har du en fælde der er større end min, vil jeg vældigt gerne låne den.
Den fiskefælde jeg allerede har, har størrelsen: H10cm B10cm L20cm.
Mvh
Flemming
: søn 9. mar 2008 12:37
af Stemus
Hej Flemming.
Jeg har en der er 16*16*20
Den er der både fanget dragefisk og en Snowflake i.
Du skal have lidt bundplads da den fylder lidt, men jeg har altid fanget det som skulle op incl. små koral spisende krabber.
Per
28109570
: søn 9. mar 2008 12:42
af Hvidtfeldt
Bliver jeres fisk ikk bange for den? Eller skal den bare stå der nede i lang tid før de kommer frem?
: søn 9. mar 2008 13:45
af Stemus
Det er jo bare acryl, så man skal ikke fodre mere end et par gange i den og fiskene har vænnet sig til den.
Hej
: søn 9. mar 2008 13:55
af tommy
Hej Flemming
Hvilken fisk er det du er ved at fange op.
Mvh Tommy
: søn 9. mar 2008 13:56
af Flemming
Hej Per
Super.
Jeg ringer lige til dig og aftaler nærmere.
: søn 9. mar 2008 16:20
af Hvidtfeldt
Lader i bare jeres være i og fodre i den?
: man 10. mar 2008 18:40
af Helena
Gør i? (: har kun haft min nede i 30 min af gangen. Men har i haft erfaring med at de mere sky fisk kommer frem hvis i har haft den der nede i, I et godt stykke tid?
Mvh. Hvidtfeldt.
Skriver lige fra en anden bruger.
: man 10. mar 2008 19:16
af Stemus
Jeg har gennem årene fanget mange ting i min fælde.
Krabber, rejer og fisk.
Tricket er at når man fodre, så fodre man kun i fælden.
Den skal stå så strømmen lader foderet blive inde i fælden, så fiskene bliver tvunget til at svømme derind.
Efter en dag eller to svømmer fiskene så ind og ud af fælden som om det var en del af akvariet også de sky fisk.
/Per
: man 10. mar 2008 19:31
af Hvidtfeldt
Ja god teknik. Og den fisk jeg skal fange er rigtig mad glad, men en stpr tøse dreng. Men jeg skal nok få den XD
: man 10. mar 2008 21:21
af Stemus
Hvidtfeldt skrev:Ja god teknik. Og den fisk jeg skal fange er rigtig mad glad, men en stpr tøse dreng. Men jeg skal nok få den XD
Du sætter bare fældesnoren fast på glasset med tape og så en lang snor på tapen.
På den måde kan du sidde et godt stykke for akvariet og fange selv den mest sky fisk.
/Per
Ps. Er du kommet i gang med dykkercertifikatet.
: man 10. mar 2008 21:53
af Hvidtfeldt
Nej er ikk kommet igang endnu. Skal lige vente på min far og han er selvfølgelig ikk klar endnu (: Men snart :b
: tirs 11. mar 2008 12:53
af Hvidtfeldt
Sådan! Gylten er fanget, efter et større vand pladskerri og noget tålmodighed. Jeg fandt dens eneste svaghed Mad! XD