Side 1 af 1
køb af udstyr til 250 hjørneakvarie
: ons 2. jan 2008 19:32
af Kim88
Jeg har købt et 250 ltr hjørneakvarie med indvendig overløb og 1 hul på 32mm i bunden men hvad skal jeg sætte i hullet og hvor får jeg fat i det henne ved den lokale vvs ?? hvad skal jeg bruge af pumper vil i anbefale af mærke og antal.
af skummer har jeg en Skimmer beast 400 er det for lidt eller hvad mener i?
af lys kommer der sådan en
http://www.aqua-medic.de/seawater/en/24 ... Light%201/
tror ikke det fungere fint med skummer og lys??
: ons 2. jan 2008 20:06
af martin
Jeg ville nok få lavet et hul mere med mindre du syntes det er fedt at have en slange uden om til returvandet.
Pvc delene kan du få hos koiimport.dk de har også en rabat aftale med forummet.
Mht returpumpe så ville en aquabee up2000/1 være fint.
Skummeren kender jeg ikke så den kan jeg ikke udtale mig om.
Lampen er ok, men overvej evt en 250w.
: ons 2. jan 2008 20:07
af martin
Fik lige læst dit indlæg igen og jeg er blevet i tvivl om hvorvidt du vil køre med sump eller ej?
: ons 2. jan 2008 20:52
af Kim88
jamen det bliver 250w hqi og de 2x24w ja vil gerne køre med sump men skal lige have fundet ud af hvordan den skal indrettes:)
hvor ligger koiimport henne af i lille danmark
: ons 2. jan 2008 20:58
af martin
Det kan jeg ikke huske, men rabat aftalen er at man får gratis fragt så...

: ons 2. jan 2008 21:02
af Nolan
: ons 2. jan 2008 21:36
af Kim88
okay Tak men i vil anbefale mig at lave et hul mere altså til retur, og hvor sender i så returvandet, hen et eller andet sted inde i akvariet, altså udenfor overløbet, eller op og ud af et hul i overløbet??
: ons 2. jan 2008 21:56
af saltfreak
bag ved de levende sten eller hvordan det nu passer bedst bare det er udenfor overløbet

: ons 2. jan 2008 22:00
af Mathias_C
synes helt sikkert også du skal få boret et hul mere hvis du kan få det gjort i nærheden af dig, jeg har selv et 190L hjørneakvarie med 80 l sump med to huller i bunden
med hensyn til udstyr kommer det meget an på hvad du har tænkt dig at ligge i det af penge og hvor følsom du er med hensyn til støj
til cirkulation har jeg selv en marea 3600 l / t hvis jeg husker rigtigt og en retur på 5000 men den midster jo lidt af sin kræft ved at hæve vandet, så alt efter hvor stor din retur er vil f.eks. to marea 4400 l/t være helt fine og de er i den billige ende og samtidigt meget lydløse
jeg har indrettet mig sådan at min retur har to udstrømninger bag stenopsætningen så jeg undgår at der ligger sig noget deromme
også mareaen til at skabe ekstra cirkulation
jeg har en Eheim returpumpe, den er godt nok lidt dyrere end mange ad de andre alternativer men også noget mere støjsvage
af skummer vil en skimmerbeast fint gå an men igen tror jeg at den ligger i den mere støjende ende jeg bruger selv en deltec apf600 som heller ikke er af de mindst støjende

: ons 2. jan 2008 22:01
af Musiker
Jeg har 3 huller i mit overløb hvor den ene er retur til akvariet.
Jeg har ført mit udløb ned bag de levende sten i form af en spraybar for at give cirkulation der.
Det vil jeg nok ikke gøre næste gang. Vil nok vælge at lave cirkulationen bag stenene med et powerhead i stedet.
De bukninger der er på returen tager en del tryk fra min returpumpe.
Hvis du vælger at lave spraybar i bunden, så husk at lave et hul lige i vandoverfladen. Det stopper hæverteffekten inden hele akvariet ender i sumpen.
: ons 2. jan 2008 22:22
af Kim88
jamen hvis jeg nu vælger det med at jeg køre den ud gennem overløbet ca 15cm over bunden og så sætter jeg en tilbageløbs ventil så er jeg vel sikret mod vand på gulvet hvis pumpen sætter ud??
: ons 2. jan 2008 22:22
af Kim88
og hvordan får i det til at passe sammen med at der løber lige meget vand ned som op
: ons 2. jan 2008 22:23
af ole kekkonen
hej..
jeg anbefale et osmose anlæg og silikatfilter...
vandhane vand ændrer sig dag til dag,måske time til time,det er ikke til at vide...
husk at livet i akvariet beror på ypperste vandkvalitet!!!
: ons 2. jan 2008 22:30
af Kim88
hmm ved ikke helt hvad du mener
: ons 2. jan 2008 22:36
af martin
Mængden af vand du pumper op bliver automatisk den mængde der kommer ned igen.
: ons 2. jan 2008 22:56
af Kim88
okay lyder fair nok, i er de kloge

hehe tak for hjælpen nu vil jeg prøve at sove på det

: tors 3. jan 2008 08:18
af Per A
Kim88 skrev:jamen hvis jeg nu vælger det med at jeg køre den ud gennem overløbet ca 15cm over bunden og så sætter jeg en tilbageløbs ventil så er jeg vel sikret mod vand på gulvet hvis pumpen sætter ud??
Spar dine penge og lav hullet i stedet, det er lige så godt
Din skummer ville jeg klart opgraderer til en 1200 (hvis du har plads)