Side 1 af 2
Træt af ledningsrodet.
: fre 24. aug 2007 09:21
af jimmi
Jeg er efterhånden godt træt af mit ledningsrod. Derfor lavede jeg i går en tavle med afbrydere til hver del, sammen med en kammerat med forstand på den slags.
Så næste gang jeg skal afbryde returpumpen behøver jeg ikke først at komme til at slukke lyset, skummeren, blæserne (Ups), osmolatoren, eller bare det hele.
Det bliver sat til i weekenden når jeg har fået lavet en kasse tavlen passer i.
Gæt hvor hovedafbryderen sidder?
: fre 24. aug 2007 09:25
af karinapeter
det ser nice nok ud

: fre 24. aug 2007 13:10
af simondegn
smart...
: fre 24. aug 2007 14:11
af snogen
selve pladen ser fin ud
men hvordan forbinder du de originale stik
og hvordan tænder og slukker du
ps. hvis du vil have lavet det med noget stiv ledning engang
så kan du få noget af mig
mvh snogen
: fre 24. aug 2007 14:22
af snogen
hov er der ikke en fejl på de der store kontakter
eller er det mig der ser forkert
når du trykker på knappen set for mig
så laver du forbindelse mellem den blå og brune og derved kortslutning
der er 3 terminaler og for mig set ,så skal der power på den ene terminal og så gør kontakten det at den kan skifte mellem de 2 andre
altså en kospondance kontakt
mvh snogen
: fre 24. aug 2007 17:16
af jimmi
Den er testet og afprøvet uden kortslutninger til følge. Det tredje ben er blot til at få lys i kontakterne, så det er altså ikke med kospondance.
De orginale stik klipper jeg bare over og tilslutter kontakterne i klemrækkerne. Hvis der er en trafo i stikket forbinder jeg det med en hun-stikprop, da det umiddelbart var det billigste jeg kunne finde på.
Det kan sikkert laves meget smartere, men det var en øjebliksbeslutning og skulle skrues sammen af noget man kunne finde i silvan til billige penge.
og hvordan tænder og slukker du
Den forstår jeg ikke lige, det gør jeg jo på mine nye smarte kontakter.

: fre 24. aug 2007 19:43
af snogen
ja oki det så bare ud til at man lavede forbindelse mellem de brune og de blå så det er nok fint nok
inden du nu klipper alle dine stik af var det så ikke at overveje at købe nogle stilkontakter i fx harald nyborg de er vandtætte og koster 32 kr stykket
tænd sluk trykker du bare på pæren
eller er pære og ex pumpe i serie ~ -------(x)-----( M)----/ --- ~230v
mvh snogen
: fre 24. aug 2007 20:34
af Jesper B
Det kunne sku være godt at få nogle af de pi... ledninger væk
: fre 24. aug 2007 23:37
af ravnox
Jeps ser godt ud dog et lille forslag fra en gammel elektriker.
De ledningsender du skal sætte i samlemufferne (altså dem du får når du klipper stikket af) bør du lige lodde engang, så kommer de små tråde ikke til at stritte til højre og venstre når du har haft dem pillet af et par gange

: lør 25. aug 2007 09:53
af jimmi
Ravnox-god ide, det tager jo ikke lang tid.
Snogen-som sagt er det ikke mig der har spor forstand på el men en kammerat. Harald skrald ligger blot 300m fra min hoveddør så hvis stilkontakter er noget der dur er de nemt hentet. Men hvad er det lige?
: lør 25. aug 2007 11:37
af snogen
du kopler bare en stikkontakt til hver af de udtag du har der
og særret kontakterne på en lille plade
så er du firi for at klippe stikkene af
mvh snogen
: lør 25. aug 2007 13:55
af jimmi
Det er næsten også planen bare med et hunstik da det var den billigste løsning. 3 hunstik kan købes for en flad 20,- i kvickly. Dem borer jeg et passende hul til i en plade så de fungerer som en stillkontakt.
: lør 25. aug 2007 14:13
af -Bagger-
Ser rigtig godt ud, men pas på hvor du montere det.. det ville ikke være rart at få fugt i det, når der ikke er jord forbundet nogen steder!
Du kan for relativt få penge lave et setup som det jeg har gjort her.. mener det rendte op i små 400kr. ialt, og så har du også mulighed for at sætte små timerure ind i.
: lør 25. aug 2007 14:19
af BatLuder
Bagger: Kunne du ikke komme med lidt detaljer på hvordan du har lavet det? Hvor man kan købe delene billigt, og hvordan det hele forbindes. Det ser ret fint ud, jeg kunne godt finde på at lave noget lignende til mit akvarie, da jeg er træt af mit ledningsrod.
: lør 25. aug 2007 14:25
af -Bagger-
BatLuder: Jo i selvsamme kiosk.. Harald nyborg er alle delene købt, jeg vil hellere end gerne hjælpe dig med at lave det hvis du har tid at kigge forbi en dag, det tager ikke meget mere end en times tid og samle det. Man forbinder først alle jord-ledningerne. Derefter kører man nul, og fase parrallelt rundt til alle stikkene. Så er man ellers klar, så forbinder man bare sit udstyr på udgangen af alle kontakterne og timerne..
Vil gerne lave en detaljeret vejledning til dig hvis det er? Du må bare lige sige til hvad du skal have sat på? Jeg har i øvrigt 2 extra ubrugte timere, som du kan få billigt hvis det er?
: lør 25. aug 2007 14:39
af BatLuder
Jamen, det lyder nice med en detaljeret vejledning.

...jeg kommer nok desværre ikke lige forbi Holstebro dog.
Og jeg vil da gerne have de to timere billigt, jeg skal bruge netop to.

Jeg skal have koblet 2 gange T5 lys på over en timer, en luftpumpe, to måske senere 3 pumper, et varmelegme, og så 12V til osmolator, månelys og blæser. Det er vist det.
: lør 25. aug 2007 14:44
af -Bagger-
Skal jeg finde en pris, og bestille og samle for dig? Så skal du bare selv indtille timerne og sætte de forskellige moduler på, skal nok skrive hvor..
ellers kan du lige skrive en PB med de ting du skal bruge og så skal jeg nok lave et wirediagram til dig.. så er det til at gå til

: lør 25. aug 2007 16:48
af snogen
de der timere er rigtig gode har et til garage lyset udenfor
rigtig nemme at programere
mvh snogen
: lør 25. aug 2007 23:47
af -Bagger-
Det er de nemlig.. har dog lige opgraderet til en stor timer med 3 udgange

så skal man nemlig kun stille klokken én gang ved sommer og vintertid

men ja ja... 1400kr for dovenskab er vel okay ikke

: søn 26. aug 2007 06:36
af snogen
ja det må det vist være når de andre koster 119 kr stk
mvh snogen
: søn 26. aug 2007 09:28
af -Bagger-
Præcis

: man 27. aug 2007 21:11
af akemedes
-Bagger- Er det bare automat sikringer du har brugt i den tavle eller er det decideres afbrydere?
Det er en nem måde at holde styr på tingene...
Men der er ikke så mange andre muligheder end de ting du bruger tavlen til. Man kan selvfølgelig udvide med en PLC eller IHC. Men så løber det også lidt op med pengene...
: man 27. aug 2007 22:30
af BatLuder
Da han lige har hjulpet mig med hvad jeg skulle købe, så kan jeg svare for Bagger: Ja, det er bare automatsikringer.
Det virkede som en rigtig god idé, så jeg har valgt at kopiere den.

Har købt tavle og sikringer idag.
Hvad er PLC og IHC?
: tirs 28. aug 2007 09:05
af TorbenC
ravnox skrev:Jeps ser godt ud dog et lille forslag fra en gammel elektriker.
De ledningsender du skal sætte i samlemufferne (altså dem du får når du klipper stikket af) bør du lige lodde engang, så kommer de små tråde ikke til at stritte til højre og venstre når du har haft dem pillet af et par gange

Hvad har "tyller" nu gjort? 1000 gange hurtigere end at lodde, koster stort set ikke noget.
: tirs 28. aug 2007 09:58
af GedemeisterDK
: tirs 28. aug 2007 10:14
af -Bagger-
Tak fordi du kunne svare for mig Batluder..

nu jeg ikke selv fik fuldt med, men ja IHC kunne være rigtig cool, og så et netværksmodul i.. ved faktisk ikke om prisen er så uoverkommelig i forhold til de andre moduler man kan købe til akvarie som advarer hvis der har været strømafbrydelse..? Det var måske værd at arbejde i..? Og måske med mulighed for at få sunrise funktion på sine HQI og T5? Ved faktisk ikke om de moduler ikke kan fås til IHC eller PLC også? Det er jo i realiteten bare en lysdæmper der skal være beregnet til SMPS...
: tirs 28. aug 2007 15:19
af Mikkel E
Nej, jeg synes nu ikke jeg er træt af ledninger. Var det returpumpen der skulle slåes fra?

: tirs 28. aug 2007 15:28
af BatLuder
Blærerøv!

: tirs 28. aug 2007 15:40
af akemedes
ja ja mikkel, men hvor meget har dit udstyr kostet og hvor meget koster det udstyr som tråden handler om.... he he
: tirs 28. aug 2007 15:45
af -Bagger-
Hov Mikkel har du fanzy udstyr på?! det vil jeg da gerne se..

Billeder?!