Side 1 af 1
Sump og osmose?
: ons 4. jul 2007 17:24
af Hvidtfeldt
Jeg har nu været her på siden i et godt stykke tid og har fået svar på alle mine spørgsmål, men der er stadig noget jeg ikke har tjek på.
Hvordan sætter man et osmose til?
Hvordan fungere sumpen?
Hvordan sætter man sumpen op?
Gerne PB og massere af billede og forklaringer og husk jeg er helt grøn på det her område

: ons 4. jul 2007 17:29
af Eciton
et osmose anlæg sætter du til vandhanen der er så to slanger hvor der kommer vand ud af den ene er osmose vand den anden er spildevand. Den hvor vandet løber hurtigst er som oftest spildevandet, men det er meget nemmere når du står med det så giver det næsten sig selv. for at finde ud af noget om hvordan en sump fungere så prøv at søge på sump under søg og du vil finde mange billeder og forklaringer.
: ons 4. jul 2007 17:33
af frederik
http://www.melevsreef.com/allmysumps.html iøvrigt en god side hvis du tænker på at lave noget selv!
: ons 4. jul 2007 17:37
af Andreas S
Med et osmoseanlæg plejer der at følge et vandhaneadapter med.. dette sætter du den hvide slange på, som kører ind i boosterpumpen og videre ind i membranerne.. når det har løbet derigennem er der typisk en rød slange og en blå slange..
den blå er osmosevand, som du skal bruge i dit akvarie, den røde er affaldsvand, den lader du bare løbe ned i vasken eller en rist.. Så er osmoseanlægget sat til..
Sumpen fungere jo som et eksternt filtersystem.. overfladevandet fra akvariet løber ned i dit overløb, som vha. PVC rør ledes ned i din sump, herefter kører vand gennem bobbelfælder, skummer, caulerpaalger, filtervat, filterreaktorer og hvad du nu har dernede..
tilsidst kommer vandet ind i returkammeret, hvor der står din returpumpe, den pumper vandet op i akvariet igen og spytter det ud i akvariets bund.. Derved bliver alt skidtet i akvariet skubbet op mod overfladen og ned i sumpen igen.. Så har du sat din sump op..
Husk at sørg for at overløbskammeret litervolume, skal der være plads til i din sump, i tilfælde af strømsvigt.. Ellers får du en ordentlig vandpyt..

: ons 4. jul 2007 18:10
af Hvidtfeldt
OK er nød til at finde nogen tegninger eller så et akvarie live. ;D
: ons 4. jul 2007 18:21
af Hvidtfeldt
Men vis jeg køber et osmose, skal jeg så sætte den til vandhanen for at få noget nyt vand jeg kan putte i baljen?
: ons 4. jul 2007 18:27
af Hvidtfeldt
Og er det alle der har er refugium? og hva skal der være i et refugium?
: ons 4. jul 2007 18:31
af Andreas S
Du behøver ikke at have den tilsluttet til vandhanen hver gang.. hvis du har en anden fri hane, så brug den, bare den har en udgang der passer til slangen..
Det er mest optimalt at have et refugium ihvertfald, og nej det er ikke alle der har et.. Der plejer typisk at være caulerpaalger og lidt LS, de optager næring i vandet..

: ons 4. jul 2007 18:39
af Hvidtfeldt
Ok, skal man så sætte osmose til vandhanen og så osmose vandet ned i en spand og så ind i akvariet?
: ons 4. jul 2007 18:52
af Andreas S
Jaa.. det skal du..
Nogen har været smarte at tilslutte osmoseanlægget direkte til osmosekammeret i sumpen, så det bare tænder på en kontakt.. hehe.. (Dette kammer bruges til efterfyldning af fordampet vand)
: ons 4. jul 2007 18:58
af frederik
Nogen har været smarte at tilslutte osmoseanlægget direkte til osmosekammeret i sumpen, så det bare tænder på en kontakt.. hehe.. (Dette kammer bruges til efterfyldning af fordampet vand)
Og nogen har enda bygget videre med en magnetlås og en flydekontakt og noget DIY, så der kører af sig selv... (det skal bare prøves

)