Side 1 af 1

Hjælp til 40 liters akvarie.

: lør 9. jun 2007 20:14
af christiantt
Jeg overvejer lidt at købe det akvarie her:
http://petsupply.dk/product_info.php?cP ... cts_id=694

eller
http://www.korallen.dk/product.asp?prod ... b=7&page=1
og
http://www.korallen.dk/product.asp?product=1184
(hvilket jo så er det samme...)

Men jeg vil ikke hvilken pumpe og hvilket varmelegme det er muligt at sætte i, uden det bliver for tydligt?? Jeg har godt set at de har sådan et pakketilbud inde på siden også, men jeg ved ikke noget om de produkter der er der. Og ville et polyfilter kunne holde sådan et "stor" akvarie ren for skidt alene, eller ville det ikke være bedre med en lille skummer??

: lør 9. jun 2007 22:09
af Andreas S
Jeg har hele setup'et... Modificér et overløb med skummer.. evt. RedSea berlin airlift 60...

Jeg har gjort mig den erfaring at det er nødvendigt med vandskift hver 4. dag.. Polyfilteret kan ikke klare det alene, der skal skummer til..

Men lampen er god nok.. :)

: lør 9. jun 2007 22:10
af christiantt
Har du overløb på dit Falcon??
Og hvis du har, hvordan har du så lavet det??

: lør 9. jun 2007 22:14
af Andreas S
Nej jeg har ikke overløb.. Det er et fint lille nano, men jeg vil bare råde dig til at lave et overløb, fordi at jeg allerede kan se at det ikke er nok cirkulation/Filtrering i vandet lige nu med Niagara 300 hængefilter..

Jeg tror jeg er nødt til at tømme mit og lave et overløb..

: lør 9. jun 2007 22:18
af christiantt
Cirkulationene kan man jo rette på ved at smide et powerhead i akvariet.
Men så skal jeg jo til at have sump til det, hvis der skal være skummer på akvariet, det syntes jeg er lige lovlig meget arbejde, når det bare skal være et nr. 2 akvarie.

: lør 9. jun 2007 22:21
af Andreas S
Du kan bare sætte skummeren inde i overløbet.. Du behøver ikke et andet akvarie som sump.. :)

Et overløb i akryl med skummer og pumpe koster max 500 kr...